- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
16. 05. 2025.
16:07 >> 16:08
Kenijske lopte koje otvaraju vrata fudbala osobama sa invaliditetom
Izgledaju kao i sve druge fudbalske lopte, ali ako počnete da ih šutirate, ne možete a da ne primijetite da su prilično glasne.
A upravo to pomaže slijepim i slabovidim ljudima da se vrate ovoj 'lijepoj igri’.
Ove ‘Zvučne lopte’ su napravljene u ovoj radionici u Najrobiju, koju podržava neprofitna organizacija ‘Alive and Kicking’.
Martin Bernard, osnivač organizacije, kaže da je važno da je igra inkluzivna za sve.
‘’Svi zaslužuju pravo da igraju, čak i ako ne vide. Imao sam sreću da osmislim loptu koja kada se kotrlja proizvodi zvuk, tako da ljudi sa oštećenim vidom mogu da je čuju, jure za njom i šutiraju je, da se zabave koliko i djeca koja normalno vide“, kaže on.
Ručno rađene lopte su napravljene po strogim standardima i ispunjavaju šest od sedam FIFA testova kvaliteta, koji uključuju rotaciju i odskok. Međutim, ne prolaze test apsorpcije vode.
‘’To je potpuno normalna fudbalska lopta. Ali ova unutra ima set od šest metalnih struktura sa kugličnim ležajevima, koji emituje zvuk dok se lopta okreće", navodi
Paraolimpijac Henri Vanjoike je oduševljen projektom. Bio je na domak slave na Olimpijskim igrama, ali je nakon moždanog udara 1995. godine oslijepio.
Od tada je osvojio niz medalja na Paraolimpijskim igrama.
Vanjoike veruje da mladi ne bi trebalo da budu isključeni iz igranja igara zbog svog invaliditeta.
‘’Ova lopta je znak nade jer nam pomaže da ne zaostanemo. Ranije je bilo samo nekoliko sportova za osobe sa invaliditetom, ali sada, zahvaljujući ovakvim inovacijama, možemo imati veću zastupljenost na Paraolimpijskim igrama“, kaže.
Ovi učenici škole za slijepe ‘Tika’ već uživaju u ‘Zvučnoj lopti’. Među njima je i osamnaestogodišnji Denis Gitonga, koji je bio fudbaler prije nego što je izgubio vid sa 14 godina.
‘’Ovaj prilagođeni fudbal podsjeća me na prošlost i čini da se osjećam kao da sam uključen u normalni svijet iako nemam sposobnost vida", kaže Gitonga.
Fudbal u školama je rijetko dostupan slabovidim učenicima koji se takođe suočavaju sa nedostatkom obučenih trenera.
‘’Oni vole igru, ali nemamo trenere koji im mogu pomoći da je razumiju. Ipak, kad izađu na teren, uživaju u igri“, kaže Džon Karijuki Njeru, nastavnik.
Da bi smanjili troškove izrade ‘zvučnih lopti’, u neprofitnoj organizaciji ‘Alive and Kicking’ koriste sirovine kenijskog porijekla a takođe pomažu inicijativi prodajom drugih proizvoda.
Коментари0
Остави коментар