Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

M.M.Lj. [ nova.rs ]

08. 05. 2025. 08:05 >> 08:06

Indija i Pakistan imaju iza sebe istoriju krvavih ratova; Zašto svijet treba da se boji

Sukobi između Indije i Pakistana dostigli su novu opasnu fazu nakon što je indijska vojska pokrenula vojnu operaciju nazvanu „Operacija Sindor“. Napadi su uslijedili kao odgovor na masakr u Pahalgamu, dijelu Kašmira pod indijskom kontrolom, gdje su teroristi ubili 26 turista, većinom muškaraca, pred očima njihovih porodica. Indija je optužila Pakistan za podršku terorističkim grupama koje su odgovorne za napad, što je Islamabad odlučno negirao.

 

Eskalacija nemira u Kašmiru dolazi u trenutku kada je nepovjerenje između Indije i Pakistana tokom godina samo raslo, uz gotovo nikakve diplomatske napore da se premosti jaz između njih. 

Svijet mora da bude zabrinut zbog rastućih tenzija između ovih nuklearno naoružanih susjeda koji se nalaze u dugotrajnom stanju neprijateljstva. 

Indija tvrdi da su njeni raketni napadi bili odgovor na brutalno ubistvo turista koji su uživali blizu Pahalgama u Kašmiru, kada su militanti otvorili vatru, ubivši 26 osoba i ranivši desetine 22. aprila. 

Indija je optužila Pakistan da skriva, naoružava i štiti militantne organizacije čiji su borci infiltrirali gotovo 500 milja dugu granicu u Kašmiru i napadali državu. 

Pakistan je odbacio ove optužbe i tvrdi da samo podržava pravo na samoopredjeljenje Kašmiraca. Međutim, ovog puta situacija je bila drugačija, jer su turisti koji su ranije uglavnom bili pošteđeni od strane militanata, sada postali meta napada. 

Ubijani su samo muškarci 

I ubijani su samo muškarci – u nekim slučajevima, pogubljeni pred očima svojih porodica. 

Značajno je da je Indija nazvala svoju odmazdu „Operacija Sindor“. Sindor je crveni prah koji žena nosi u razdjeljku kose, simbolizujući bračni status. U napadu na turiste kod Pahalgama, mnoge žene su ostale udovice. 

Nekoliko dana nakon ubistava, indijski premijer Narendra Modi izjavio je: 

„Kažem cijelom svijetu, Indija će identifikovati, pratiti i kazniti svakog teroristu i njihove saučesnike. Progonićemo ih do kraja svijeta. Indijski duh nikada neće biti slomljen terorizmom. Terorizam neće proći nekažnjeno. Učinićemo sve da obezbijedimo da pravda bude zadovoljena.“ 

Drugi načini napada i prijetnji 

Indija je pojačala diplomatsku ofanzivu protjerujući vojne savjetnike i obustavljajući ključni sporazum o dijeljenju voda, poznat kao Indus Water Treaty. 

Pakistan je uzvratio. Premijer Šahbaz Šarif je predsjedavao sastankom Nacionalnog savjeta bezbjednosti, usvojivši recipročne mjere i naglasio da bi obustava sporazuma o vodi bila smatrana činom rata.

 

Napetosti između dva nuklearna susjeda, koja imaju decenije neprijateljstva i nepovjerenja, dostigle su najviši nivo.

Indija i Pakistan su vodili nekoliko ratova i okršaja od sticanja nezavisnosti od Britanije 1947. godine. Godine 2019. dvije zemlje su bile na ivici rata. Napad samoubilačkog bombaša na vojni konvoj ubio je najmanje 40 indijskih vojnika.

Indija je optužila Pakistan za pružanje utočišta islamističkim teroristima i sprovela ograničeni vazdušni napad na pakistansku teritoriju.

Kargilski rat iz maja 1999. godine doveo je do stanja koje je često opisivano kao nuklearna tačka zapaljenja.

Pakistanska vojska je tajno zauzela indijske položaje duž linije kontrole (LoC) – de fakto granice između indijskog i pakistanskog dijela Kašmira.

Rat je izbio, a Pakistan je zatražio pomoć američkog predsjednika Bila Klintona da deeskalira sukob. Vašingtonski sporazum je postignut, a tadašnji pakistanski premijer Navaz Šarif pristao je da povuče pakistanske trupe i vrati integritet LoC-a.

Savet „United Jihad Councila“, krovne organizacije ekstremističkih grupa, odbio je sporazum i odlučio da nastavi borbu protiv indijske države.

Napad na Bombaj 2008. godine

166 ljudi je ubijeno od strane deset terorista koji su pripadali grupi Lashkar-e-Taiba (LeT), za koju se sumnja da ima bliske veze sa pakistanskom obavještajnom agencijom ISI.

Ubistva su trajala četiri dana na poznatim mjestima u Bombaju. Jedini preživjeli napadač, Ajmal Kasab, uhvaćen je i prije izvršenja kazne 2012. godine tvrdio je da su napadači bili članovi ove terorističke grupe.

Između Indije i Pakistana postoji veliki deficit povjerenja. Indija tvrdi da je pružila dovoljno dokaza o terorističkim grupama koje operišu iz Pakistana i napadaju indijsku državu i njen narod.

Pakistan to negira, tvrdeći da je on žrtva terorizma.

Kašmir kao epicentar nemira

Decenijama je Kašmir bio u vrtlogu nasilja, sukoba, ubistava i otmica. Pokret za pobunu iz kasnih 80-ih godina, koji je trajao decenijama, imao je podršku iz Pakistana.

Pakistan tvrdi da Kašmir ostaje neriješeni spor.

Najnoviji incident mogao bi uskoro da postane žarišna tačka sukoba, a svijet treba da bude zabrinut zbog mogućih posljedica.

 

 

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније