- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
22. 03. 2025.
11:16 >> 11:18
Lagard: EU treba da bude spremna na ucjene carinama u doba Trampa
Evropa treba da bude spremna na sve, uključujući na pokušaje da se carine koriste kao oružje i ucjena, upozorila je danas predsjednica Evropske centralne banke (ECB) Kristin Lagard.
Odgovarajući na pitanja poslanika o efektima politike američkog predsjednika Donalda Trampa, Lagard je u Evropskom parlamentu rekla da "strategije drugih da konsoliduju, oslabe, ojačaju, presele proizvodnju, koriste carine kao oružje, ucjenjuju" treba da ojačaju odlučnost EU da bude snažna.
Ona je u razgovoru sa članovima Odbora EP za ekonomska i monetarna pitanja, prije odlaska na sastanak Evropskog savjeta, rekla da ECB procjenjuje da bi unilateralne američke carine pogodile stopu rasta eurozone za 0,3 procentna poena u prvoj godini i za čak 0,5 poena ako bi EU uzvratila u naturi.
Istakla je i da bi inflacija mogla da poraste za 0,5 procentnih poena, prenosi briselski portal Politiko.
Kristin Lagard je naglasila da su te procjene podložne "maksimalnoj neizvjesnosti" zbog brzog tempa događaja i dodala da bi bilo kakve barijere u trgovini usporile rast.
Međutim, kako je navela, EU bi to mogla da nadoknadi dubljim vezama sa drugim trgovinskim partnerima. "Bliža integracija sa ostatkom svijeta, isključujući SAD, mogla bi više nego da nadoknadi gubitke zbog unilateralnih carina, uključujući odmazdu", poručila je Lagard.
Коментари0
Остави коментар