Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

A.J. [ RTS/BBC/Guardian ]

07. 02. 2025. 16:46 >> 16:46
Čitaj mi:

Koliko bi mogla da traje seizmička kriza na Santoriniju

Stanovnici Santorinija strahuju od zemljotresa koji danima potresaju to grčko ostrvo. Od prošle nedjelje zabilježeno je više hiljada potresa, a Santorini se već nedjeljama nalazi usred nezabilježenog seizmičkog fenomena.

Tri četvrtine od 15.000 stanovnika koji su stalno naseljeni na Santoriniju je evakuisano, a vlasti su proglasile vanredno stanje nakon što je u srijedu zabilježen zemljotres jačine 5,2 stepena po Rihterovoj skali.

Manji potresi zabilježeni su i u četvrtak i jutros. Jutros su ponovo zabilježena dva veća potresa od 4,5 i 5 stepeni po Rihteru. Ovako veliki broj potresa zbunio je i naučnike koji kažu da je takav obrazac neobičan jer nisu povezani sa velikim udarom.

Šta se dešava na Santoriniju?

Stručnjaci se slažu da ostrvo doživljava ono što je grčki premijer nazvao "ekstremnim i zamršenim geološkim fenomenom".

"To je zaista bez presedana, nikada ranije nismo vidjeli nešto ovako u modernim vremenima u Grčkoj“, rekao je za Bi-Bi-Si Atanasios Ganas iz Nacionalne opservatorije u Atini.

Santorini leži na Helenskom vulkanskom luku - lancu ostrva stvorenih nakon erupcija vulkana.

Međutim posljednja veća erupcija zabilježena je još '50-tih godina prošlog vijeka i razlog trenutnih seizmoloških aktivnosti ne može da se poveže sa aktivnostima vulkana.

Veliki broj zemljotresa na relativno malom području ne uklapa se u uobičajeni obrazac kada se poslije glavnog udara bilježi više naknadnih potresa.

Naučnici vjeruju da je seizmološka aktivnost počela još prošlog ljeta "buđenjem" vulkana na Santoriniju. U januaru je zabilježen nalet seizmičke aktivnosti sa manjim zemljotresima, koje su eskalirale prošle nedjelje.

Hiljade zemljotresa zabilježeno je od nedelje, dok je u srijedu bio najjači od 5,2 stepeni po Rihteru.

Doktorka Margarita Segou iz Britanskog geološkog zavoda opisala je da se potresi dešavaju svakodnevno "u pulsevima".

Četvrtina stanovnika Santorinija napustila ostrvo

Ona kaže da obično kada se dogodi značajniji zemljotres, na primjer jačine četiri, seizmičnost se povećava jedan do dva sata, ali zatim dolazi do ponovne relaksacije.

Međutim, do smirivanja tla još nije došlo i naučnici ne mogu da zaključe do kada bi ovakva situacija mogla da traje. Grčke vlasti upozoravaju da bi aktivnosti mogle da potraju nedjeljama.

Ono što sve brine je što ne znaju da li je glavni potres prošao u srijedu ili tek slijedi. Ono u čemu se naučnici slažu da ono što se sada dešava na Santoriniju ne liči na vulkanske zemljotrese, koji imaju karakterističane niskofrekventne talase.

Šatori spremni za slučaj većeg potresa

Iako je ostrvo napustila četvrtina stanovništva oni koji su ostali se ne plaše i kažu da sa zemljotresima i vulkanskim erupcijama Santorini i njegovi stanovnici opstaju stotinama godina.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније