- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
30. 12. 2024.
17:07 >> 17:09
Čitaj mi:
od 1. januara
U Belgiji zabrana prodaje elektronskih jednokratnih vejp-uređaja za pušenje
U Belgiji će radi zaštite mladih od 1. januara biti zabranjena prodaje elektronskih "jednokratnih" vejp-uređaja za pušenje koji se bacaju poslije upotrebe jer im se ne mogu puniti baterije, a traju do pet dana kada se uređaj koristi.
Kompanija "Paf" (Puff Bar) koja proizvodi neke od tih uređaja čija će prodaja biti zabranjena, ima širok asortiman ukusa - menta, jabuka, lubenica, Koka-kola, bombone raznih vrsta.
Zabrana je dio plana Belgije za suzbijanje pušenja i cilja Evropske unije (EU) da do 2040. godine dobije generaciju bez duvana - da duvan konzumira manje od pet odsto stanovništva.
Vejp-uređaji "Paf" iako im je zvanični cilj odvikavanje od pušenja duvana, u šarenim pakovanjem i s ukusima slatkiša ili sokova, po mnogima predstavljaju "moguću odskočnu dasku ka tradicionalnijim duvanskim proizvodima".
"Problem je u tome što mladi ljudi počinju da ih koriste ne znajući da sadrže nikotin, a nikotin izaziva zavisnost", rekla je za AFP portparolka Alijanse za društvo bez duvana u Belgiji Nora Melar (Melard).
"Imamo izvještaje o mladima koji se bude noću da bi uzeli neki udisaj iz tog uređaja. To je veoma zabrinjavajuće", rekla je ona.
Stručnjaci upozoravaju da je hronična konzumacija nikotina posebno štetna za mozak adolescenata.
Studija sprovedena širom Evropske unije (EU) 2023. godine pokazala je da se većina korisnika vejp-uređaja opredijelila za modele čije se baterije mogu puniti i tečnost dodavati, a su "jednokratni" uređaji najpopularniji u starosnoj grupi od 15 do 24 godine.
Ti uređaji su mali, te ih je lako sakriti, a mladi ih koriste i zato što tečnost koja isparava i koju udišu, ne unosi miris duvana u kožu i odjeću i zato je roditeljima teže da ih uhvate šta rade.
Pored lakoće korišćenja i reklama koje preplavljuju društvene mreže, cijena je još jedan atraktivan faktor.
Jedan "jednokratni" uređaj košta pet ili šest evra, što je u EU upola manje od cijene paklice s 20 cigareta. Međutim, neki od uređaja "Paf" nude i do 9.000 udisaja isparenja tečnosti što je ekvivalent za 300 cigareta.
Коментари0
Остави коментар