Osnovna tema
Crno/bijela tema
Inverzna tema
MNE Play
MNE Play

Podešavanja

Umanji / Uvećaj

Izaberite temu

Osnovna tema
Crno/bijela tema
Inverzna tema

Svijet

Meridijani

16. 12. 2024.22:54 >> 22:54
Čitaj mi:

prema szo

Opstruktivna apneja jedan od najčešćih poremećaja disanja u snu

Opstruktivna apneja u snu, odnosno OSA, je prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji jedan od najčešćih poremećaja disanja u snu.

945942

U bolnici Londonskog Univerzitetskog koledža, konsultant jedne od londonskih istraživačkih bolnica Rajan Čin Tav Čeong vodi 63-godišnju pacijentkinju Natali Boler kroz hiruršku proceduru koja bi mogla znatno da poboljša njen život.

Rajan pacijentkinji pokazuje mali uređaj koji se implantira tik ispod brade, preko podjezičnog ili hipoglosnog živca. Uređaj je jedan od dva stimulatora koji se pacijentima nude preko britanske Nacionalne zdravstvene službe NHS.

Apneja u snu izaziva hrkanje i pospanost tokom dana, ali ljekari ističu da ako se ne liječi izaziva druge ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući visok krvni pritisak, dijabetes, bolesti srca i moždani udar. Stanje je rezultat opstrukcije gornjih disajnih puteva tokom spavanja od čega, prema procjenama, u Velikoj Britaniji pati oko 8 miliona ljudi.

Trenutno se pacijentima nudi glomazna maska za spavanje koja se zove CPAP, što se odnosi na ‘kontinuirani pozitivni pritisak u disajnim putevima’.

Međutim, nelagodnost koju izaziva znači da mali broj pacijenata održava tretman i da čak 65% pacijenata prestaje da je koristi.

Postavljanje ovog novog uređaja podrazumieva implantaciju malog čipa ispod brade anesteziranog pacijenta tokom operacije od 2 sata. Radi se kroz mali rez koji prekriva nerve koji kontrolišu kretanje jezika i pacijenti se otpuštaju nakon jedne noći.

"To znači da je pacijent u mogućnosti da se bolje odmara tokom noći, da lakše diše. Cilj je da se umanji nivo i učestalost disajnih opstrukcija u snu", kazao je Rajan Čin Tav Čeong hirurg, Bolnice Londonskog univerzitetskog koledža.

Olivija Rašton, koja je od apneje patila od svojih 30-ih, nakon osam nedjelja posjećuje kliniku u kojoj joj je ugrađen implantat. U međuvremenu je učila kako da kontroliše količinu stimulacije implantata koristeći telefonsku aplikaciju ili ručni uređaj.

Olivija je do sada samo jedan od dva pacijenta kojima je u ovoj bolnici ugrađen aparat, ali ona nema nikakve sumnje u njegovu efikasnost, čak i nakon tako kratkog perioda.

‘’Sada se radujem odlasku u krevet a ranije to nije bio slučaj. Sve što treba da uradim je da uključim uređaj i znam da ulazim u mnogo zdraviji, duži i dublji san", kaže Olivija.

Pratite nas na

Komentari0

Ostavi komentar

Ostavi komentar

Pravila komentarisanja sadržaja Portala RTCGViše
Poštujući načelo demokratičnosti, kao i pravo građana da slobodno i kritički iznose mišljenje o pojavama, procesima, događajima i ličnostima, u cilju razvijanja kulture javnog dijaloga, na Portalu nijesu dozvoljeni komentari koji vrijeđaju dostojanstvo ličnosti ili sadrže prijetnje, govor mržnje, neprovjerene optužbe, kao i rasističke poruke. Nijesu dozvoljeni ni komentari kojima se narušava nacionalna, vjerska i rodna ravnopravnost ili podstiče mržnja prema LGBT populaciji. Neće biti objavljeni ni komentari pisani velikim slovima i obimni "copy/paste" sadrzaji knjiga i publikacija.Zadržavamo pravo kraćenja komentara. Manje

Da biste komentarisali vijesti pod vašim imenom

Ulogujte se
ZAKLjUČANO: OTKLjUČAJTE POVLAČENjEM STRELICE U DESNO ...

Najnovije

Najčitanije