- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
22. 10. 2024.
20:40 >> 20:44
Evropski sud za ljudska prava
Osudili Rusiju zbog zakona o "stranim agentima"
Evropski sud za ljudska prava osudio je Rusiju zbog zakona o "stranim agentima" iz 2012. godine, presudivši da je "proizvoljan" i da stvara "atmosferu nepovjerenja".
Sudu se obratilo 107 nevladinih organizacija, medija i pripadnika ruskog civilnog društva koje je pogodio taj zakon. Sud je ukazao da taj zakon „stigmatizuje, obmanjuje i primjenjuje se na previše opsežan i nepredvidiv način“.
Sud smatra da je cilj zakona da „kazni i zastraši, a ne da odgovori na navodnu potrebu za transparentnošću ili legitimnim imperativom nacionalne bezbjednosti“.
Zaključilo je da su tim zakonom fizičkim licima koja su podnijela tužbu, povrijeđene slobode izražavanja, udruživanja i prava na poštovanje privatnog i porodičnog života.
Rusija je u martu 2022. isključena iz Savjeta Evrope zbog invazije na Ukrajinu, ali odluke Evropskog suda za ljudska prava koji je u okviru Savjeta, i dalje važe za nju za stvari koje su se dogodile prije toga.
Među desetinama prijavljenih „stranih agenata“ su organizacije Međunarodni memorijal i Memorijal centar za ljudska prava, Radio slobodna Evropa, novinari, branitelji ljudskih prava, ekološki aktivisti i posmatrači izbora.
Oni su kritikovali taj zakon, jer ih primorava da se registruju kao „strani agenti“, a posljedice su inspekcije, kazne i ograničenja aktivnosti.
"Zahtjevi za otkrivanje podataka ‘stranih agenata’ vremenom su prošireni tako da se primjenjuju i na naloge društvenih medija, veb-sajtove i konačno na svu komunikaciju, uključujući čak i sudske dokumente“, naveo je Sud.
Podnosioci predstavke su ukazali na znatan finansijski i administrativni teret nametnut tim zakonom, što je dovelo do raspuštanja nevladinih organizacija, uključujući Međunarodni Memorijal i Centar za ljudska prava Memorijal.
Sud se pozvao na „očigledno nesrazmjerne sankcije, uključujući proizvoljne novčane kazne ili čak raspuštanje“ organizacija smatrajući da „takva ograničenja imaju zastrašujući efekat na javni diskurs i građanski angažman“.
Time se „stvara atmosfera sumnje i nepovjerenja prema nezavisnim glasovima i potkopavaju sami temelji demokratskog društva“, navodi Sud.
Svih 107 podnosilaca predstavke je tvrdilo da je taj zakon dio sistematske kampanje protiv organizacija za ljudska prava i medija koji kritikuju vladu.
Sud je dalje utvrdio da je pravni režim „postao znatno restriktivniji od 2012. godine, utičući na mnogo veći broj nevladinih organizacija, medija i pojedinaca i udaljavajući se od standarda Konvencije Savjeta Evrope o ljudskim pravima“.
Sud je i ranije razmatrao ruski zakon o „stranim agentima“ na zahtjev 73 ruske nevladine organizacije, uključujući Memorijal, glavnu organizaciju koja brani slobode u Rusiji.
U presudi iz juna 2022. godine, evropske sudije su jednoglasno odlučile da je ruski zakon iz 2012. prekršio odredbe Evropske konvencije o ljudskim pravima koje se odnose na slobodu izražavanja i slobodu okupljanja i udruživanja.
Sud je naglasio da taj zakon nameće NVO „vanredne zahtjeve u pogledu revizije, deklarisanja i objavljivanja i rizik od velikih novčanih kazni“ i da „nije neophodan u demokratskom društvu“.
Evropski sud za ljudska prava je odgovoran za primjenu Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava u 46 država-potpisnica.
Donji dom ruskog parlamenta, Duma, prihvatio je 2022. godine nekoliko izmjena kojima se navodi i da Rusija više ne primjenjuje odluke Evropskog suda za ljudska prava donijete pošto je isključena iz Savjeta Evrope.
Коментари0
Остави коментар