- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
27. 07. 2024.
17:07 >> 17:07
Čitaj mi:
ŠTITE SVOJE VALUTE
Afričke zemlje se okreću zlatu
Sve više afričkih zemalja, prije svega Nigerija, Uganda, Zimbabve i Madagaskar, okreću se zlatu da bi zaštitile svoje valute, odnosno preuzele su mjere da povećaju zlatne rezerve, vrate svoje zlato kući, pa čak i vežu sopstvene valute za taj vrijedni metal.
Južni Sudan je posljednji u nizu imajući u vidu da je prošlog vikenda guverner tamošnje centralne banke saopštio da zemlja planira da proširi zlatne rezerve, te da s tim u vezi proučava pozitivne primjere država koje su već krenule tim putem, prenosi B92.
Na ovu temu se oglasila i centralna banka Ugande – najavila je program kupovine zlata od lokalnih rudnika kako bi se osigurala od rizika na međunarodnom finansijskom tržištu.
U junu je Tanzanija objavila plan da potroši 400 miliona USD na šest tona zlata, a ministar finansija Mvigulu Nčemba izdao je direktivu o suzbijanju široke upotrebe američkog dolara u zemlji.
Nigerija povećava svoje rezerve zlata tako što isto kupuje iz lokalnih izvora, dok centralna banka radi na tome da vrati svoje zlato u zemlju kako bi ublažila rizike povezane sa slabljenjem američke ekonomije.
Madagaskar je još prošle godine sproveo program kupovine domaćeg zlata a pošto je pao prihod od izvoza vanile.
Zimbabve je ove godine svoju valutu "zaštitio" zlatom – zimbabveanski dolar je zamijenjen zimbabveanskim zlatom. Novu valutu podržava prije svega zlato, ali i druge devizne rezerve uključujući američke dolare.
Primjer Zimbabvea slijediće i potpredsjednik Gane i predsjednički kandidat Mahamudu Bavimija ukoliko pobedi na izborima.
Коментари0
Остави коментар