Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

B.Č.J. [ Beta ]

19. 07. 2024. 21:11 >> 21:11
Čitaj mi:

neobavezujuće mišljenje

Najviši sud UN: Izraelsko prisustvo na okupiranim teritorijama nezakonito

Najviši sud UN odlučio je danas da je prisustvo Izraela na okupiranom palestinskim teritorijama nezakonito i pozvao da se okonča, ukazujući na izgradnju i širenje jevrejskih naselja na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu, aneksiju tog grada i nametanje stalne kontrole nad zemljom, te diskriminatorsku politiku protiv Palestinaca.

Međunarodni sud pravde (MPS) je time saopštio neobavezujuće mišljenje o legalnosti okupacije teritorija na kojima Palestinci teže da osnuju nezavisnu državu, a koja traje 57 godina.

Sud je ocijenio da je izraelska politika naseljavanja Zapadne obale i istočnog Jerusalima kršenje međunarodnog prava.

Moglo bi se očekivati da takva odluka suda ima više uticaja na međunarodno mišljenje nego na izraelsku politiku.

Sudija Međunarodnog suda pravde Navaf Salam je jedan sat čitao mišljenje sudskog veća koje čini 15 sudija iz cijelog svijeta.

Sudsko vijeće je takođe ocijenilo da Izrael zloupotrebljava svoj status okupacione sile na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu, sprovodeći politiku aneksije teritorije, nametanjem stalne kontrole i izgradnjom naselja.

Rečeno je da izgradnja naselja mora odmah prestati i da takva djela čine "izraelsko prisustvo na okupiranim teritorijama nezakonitim", te da je nastavak prisustva "ilegalan" i trebalo bi da se okonča "što je brže moguće".

Izrael koji međunarodne i UN tribunale smatra nefer i pristrasnim nije poslao pravni tim na ročište, ali je podnio pisane primjedbe, ocijenivši da su pitanja postavljena sudu predrasude i da se ne obraća pažnja na izraelske brige o bezbjednosti.

Takođe je navedeno da intervencija suda može da podrije mirovni proces koji je u zastoju više od jedne decenije.

Sudija Navaf je rekao da je vijeće utvrdilo da je naseljavanje Zapadne obale i istočnog Jerusalima suprotno članu 49 Četvrte Ženevske konvencije.

Izražena je i ozbiljna zabrinutost suda zbog izraelske politike širenja naselja.

Sud je takođe utvrdio da je korišćenje prirodnih resursa protivrječno obavezama Izraela kao okupacione sile po međunarodnom pravu.

Današnje ročište održano je dok traje rat između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze već više od devet mjeseci.

Rat je izazvan napadima palestinskih ekstremista, predvođenih palestinskim islamističkim Hamasom, na južnu izraelsku teritoriju.

U odvojenom slučaju koji razmatra MPS je tvrdnja Južne Afrike da se izraelska kampanja u Gazi graniči sa genocidom, što Izrael oštro poriče.

Izrael je osvojio Zapadnu obalu, istočni Jerusalim i Pojas Gaze u Šestodnevnom ratu 1967. godine.

Palestinci teže da na svim tim teritorijama osnuju nezavisnu državu.

Izrael smatra Zapadnu obalu spornom teritorijom čija budućnost bi trebalo da bude određena u pregovorima.

Ta zemlja naseljava Zapadnu obalu kako bi učvrstila svoju kontrolu.

Istočni Jerusalim je anektiran što međunarodna zajednica nije priznala, a izraelska vojska se povukla i jevrejski naseljenici su evakuisani iz Gaze 2005. Ta teritorija je bila pod blokadom otkako je Hamas dvije godine kasnije preuzeo vlast nad njom od umjerenijeg, rivalskog Fataha.

Međunarodna zajednica smatra sve te tri teritorije okupiranim.

Na ročištu u februaru je tadašnji palestinski ministar spoljnih poslova Riad Malki optužio Izrael za aparthejd i apelovao na najviši sud UN da proglasi izraelsku okupaciju nelegalnom i da se mora odmah i bezuslovno okončati kako bi preživjela nada u rješenje sukoba po modelu dvije države.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније