- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
16. 05. 2024.
21:30 >> 21:30
"posljednja šansa da se reaguje"
Južna Afrika traži od suda UN u Hagu da naredi prekid vatre u Gazi
Južna Afrika je danas zatražila od Međunarodnog suda Ujedinjenih nacija u Hagu da naredi primirje u Pojasu Gaze.
To je bio treći put da je Međunarodni sud pravde održao saslušanja o sukobu u Gazi otkako je Južna Afrika u decembru pokrenula postupak pred sudom optužujući Izrael za genocid.
Ambasador Južne Afrike u Holandiji Vusimuzi Madonsela pozvao je vijeće sastavljeno od 15 međunarodnih sudija da naredi Izraelu da se "potpuno i bezuslovno povuče" iz Pojasa Gaze.
Sud je već utvrdio da izraelske vojne operacije predstavljaju "stvarni i neposredan rizik" za palestinsko stanovništvo u Gazi.
"Ovo bi mogla biti posljednja šansa za sud da reaguje", rekao je irski advokat Blin Ni Gralaj, koji je dio pravnog tima Južne Afrike.
Južna Afrika tvrdi da je vojna operacija daleko nadmašila opravdanu samoodbranu: "Akcije Izraela u Rafi su posljednji korak u uništenju Gaze", rekao je advokat Von Lou.
Prema posljednjem zahtjevu, prethodne preliminarne naredbe Suda nisu bile dovoljne za rješavanje "brutalnog vojnog napada na jedino preostalo utočište za narod Gaze u Rafi".
Izraelu će biti dozvoljeno da odgovori na ove optužbe u petak.
Sud inače ima široka ovlašćenja da naloži prekid vatre i druge mjere, ali nema načina da natjera strane da ih se pridržavaju.
Egipat je u nedelju objavio da planira da se pridruži slučaju. Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da izraelske vojne akcije "predstavljaju otvoreno kršenje međunarodnog prava, humanitarnog prava i Četvrte ženevske konvencije iz 1949. godine o zaštiti civila tokom rata".
Još nekoliko zemalja je takođe nagovijestilo da planiraju da intervenišu, ali su do sada samo Libija, Nikaragva i Kolumbija podnijele zvanične zahtjeve za to.
Коментари0
Остави коментар