- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
06. 02. 2024.
21:23 >> 21:23
3
Crkva Hrista Spasitelja
Još jedna vizantijska crkva u Istanbulu postaje džamija
Crkva Hrista Spasitelja iz 12. vijeka u Istanbulu od 23. februara postaće džamija, kada će primiti prve muslimanske vjernike na molitvu, objavili su turski mediji.
Crkva poznata i pod nazivom Hora, po istoimenom manastiru u čijem se sklopu nalazi, poslednjih 79 godina bila je muzej.
Međutim, ukazom turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana iz 2020. godine, njoj je promijenjena namjena i odlučeno je da se pretvori u džamiju. Prethodno je istu sudbinu doživela najpoznatija crkva Vizantijskog carstva – čuvena Aja Sofija.
Poslije Erdoganove odluke počele su pripreme za pretvaranje crkve u džamiju, ali su radovi iznenada zaustavljeni.
Turski mediji navode da je završena višegodišnja restauracija džamije Karije, kako nazivaju crkvu Horu, a da su po podovima postavljeni specijalno dizajnirani tepisi.
„Istorijska džamija, opremljena specijalno dizajniranim crvenim tepisima, planirano je da bude otvorena za vjernike u petak 23. februara. Mozaici i freske u istorijskoj džamiji su sačuvani i biće izloženi za posjetioce“, objavio je list „Jeni safak“.
Crkva se nalazi u istorijskom centru Istanbula, nedaleko od nekadašnjih vizantijskih bedema i još jedne znamenitosti – kapije kroz koju je sultan Mehmed Drugi ušao u grad.
Osnovana je još u 6. vijeku kao dio starog manastirskog kompleksa. Današnji objekat je sagrađen u 12. vijeku, mada je već u 14. doživeo drastičnu izmjenu i renoviranje.
Hora je poznata po tome što su u njoj smješteni neki od najboljih primjera vizantijskih mozaika, koji su preživjeli vjekove i do danas ostali sačuvani.
Posle pada Carigrada uspjela je da se održi još nekoliko decenija kao crkva, da bi potom bila pretvorena u džamiju. Objekat je renoviran posle Drugog svjetskog rata i od tada je funkcionisao kao muzej.
Коментари3
Остави коментар