Свијет
28. 09. 2023. 08:50 >> 08:50
РАСТУЋА ЗАБРИНУТОСТ
Влада Француске обећала да ће искоријенити насиље у школама
Блокирајте насилнике у школама на друштвеним мрежама, свој дјеци држите недјељне часове емпатије, доведите стручњаке за борбу против насиља у школе и судове - обећања су Владе Француске као одговор на растућу забринутост широм земље због малтретирања, изазвану недавним самоубиствима дјеце чије породице кажу да су била малтретирана онлајн или у школи.
Многи родитељи сматрају да француски образовни систем заостаје за својим вршњацима у Европи у рјешавању овог питања и да га тек постепено сустиже.
Премијерка Елизабет Борн рекла је у сриједу да ће држава учинити више. "Ви нисте одговорни за то", рекла је Борн у поруци дјеци која су на мети малтретирања. "Оно кроз шта пролазите је неприхватљиво, неподношљиво. Нисте сами", пручила им је она.
Око милион ученика у Француској искусило је малтретирање у школи у посљедње три године, рекла је Борн. У саопштењу Владе се наводе студије малтретирања у школи и на друштвеним мрежама.
Борн је обећала више особља посвећеног борби против малтретирања у школама и више савјетовања које финансира држава за жртве малтретирања.
План укључује и предлоге да се пооштре казне за малтретирање, као што је забрана починиоцима приступа друштвеним мрежама до годину дана, одузимање мобилних телефона насилницима и изрицање затворских казни до 10 година за оне који су повезани с нечијим самоубиством.
Један од покретача недавно обновљене забринутости било је самоубиство 15-годишњака првог дана у школи у париском предграђу Поиси овог мјесеца. Министарство просвјете је касније признало да је малтретирање над њим пријављено претходне школске године.
Школа је рекла да рјешава проблем. Али када су се његови родитељи пожалили да се малтретирање наставило, администратори школе су породици послали писмо у којем су пријетили тужбом због неоснованих оптужби и оптужујући их да су неконструктивни. То је изазвало узбуну, а Влада је то писмо назвала "срамотом".
Као дио новог плана који је објављен у сриједу, министар образовања Габријел Атал рекао је да ће недјељни "часови емпатије" бити додати наставним плановима и програмима у неким школама почевши од јануара и у свим школама почевши од сљедеће школске године, наводећи сличне програме у другим земљама, прије свега у Данској.
Адвокат породице 15-годишње дјевојчице која је себи одузела живот 2021. године послије школског малтретирања, рекао је да се Француска буди у вези с тим проблемом касније него неке друге европске нације, али сада напредује - посебно усвајањем закона којим је прошле године криминализовала малтретирање у школи.
"Заостајемо око 10 година за неким нашим европским колегама, посебно за нордијским земљама", рекла је париска адвокатица Лоре Бутрон-Мармион.
Она је навела да је план премјерке Борн знак да Француска озбиљније схвата ово питање.
"Свијест постоји", рекала је Бутрон-Мармион за Асошијетед прес.
Коментари 0
остави коментар