Свијет
12. 09. 2023. 21:15 >> 21:24
ДО 2027. ГОДИНЕ
Шпанија ће издвојити 12 милијарди еура да се прилагоди недостатку воде
Шпанија ће потрошити око 12 милијарди еура до 2027. године да поправи хроничну несташицу воде изазвану глобалним загријевањем, развијањем десалинизације воде из мора и поновне употребе отпадних вода, саопштиле су тамошње власти.
Та укупна сума, коју први пут помиње извршна власт, обједињује новац који је већ предвиђен као дио планова изгласаних посљедњих мјесеци и који се тиче различитих хидролошких басена у земљи.
То такође укључује мјере усвојене због суше са којом се земља суочава већ две године, укључујући и 1,4 милијарде еура, а то је одлука донијета прошлог пролећа.
„Климатске ванредне ситуације изазивају све чешће и интензивније суше и Шпанија се налази у ситуацији веће рањивости од других земаља чланица Европске уније“, истакли су министарства за еколошку транзицију и пољопривреду у заједничком саопштењу.
Према наводима владе, овај новац биће намијењен углавном развоју инфраструктуре за десалинизацију и поновно коришћење отпадних вода, али и за унапређење система цјевовода како би се смањили губици.
Дио новца је намијењен за подстицање развоја нових технологија, и вјештачке интелигенције у управљању водама.
Шпанија пролази кроз период изузетне суше од 2021. године, којој обилне кише које су падале посљедњих дана нису успјеле да поправе ситуацију.
Према владиним подацима, 27,4 одсто шпанске територије је тренутно у стању приправности због недостатка воде.
Недостатак падавина утиче на пољопривредну производњу, за коју се очекује пад ове године, навеле су власти.
Производња житарица стога не би требало да пређе 11 милиона тона, у поређењу са 18 до 24 милиона у нормалним временима. То ће приморати Шпанију да увози много више него иначе како би задовољила своје потребе.
Коментари 0
остави коментар