- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
13. 03. 2014.
13:34 >> 13:35
CIA - SENAT
Ko je koga više špijunirao?
Bijela kuća nastoji da posreduje u sporu između Centralne obavještajne agencije (CIA) i odbora Senata za nadgledanje obavještajnih službi, pošto obije strane tvrde da su bile na meti špijuniranja druge strane, prenosi Rojters pozivajući se na dobro upućene izvore.
Savjetnik Buhele kuće Ketrin Rimler pokušala je da umanji tenzije, pošto je afera izašla na vidjelo u ponedeljak nakon što je uticajna senatorka Dajen Fajnstajn optužila CIA da je prekršila zakon špijunirajući Kongres, navodi izvor.
Uključivanje posrednika Bijele kuće u spor svjedoči o želji predsjednika Baraka Obama da okonča ovaj sukob između CIA i odbora Senata za nadgledanje obavještajnih službi.
Džon Brenan, direktor CIA, odbacio je optužbe senatorke Dajen Fajnstajn prema kojima je ta obavještajna agencija ilegalno pristupala računarima koje su koristili parlamentarni istražitelji, što bi, ukoliko je tačno, moglo da bude kršenje Ustava.
CIA se nalazi pod internom istragom zbog navoda da je na nedozvoljen način špijunirala članove Obavještajnog odbora Senata koji su istraživali tajni program o metodama ispitivanja zatvorenika iz perioda Džordža Buša.
Brenan i CIA tvrde da istražitelji Senata nepropisno imaju pristup osjetljivim dokumentima agencije u okviru istrage koju vode protiv nje.
"Njujork tajms" je ranije objavio, pozivajući se na neimenovane izvore, da su oficiri CIA uspjeli da pristupe kompjuterima koje su koristili senatori prilikom pisanja izvještaja u kom su kritikovali način pritvaranja i ispitivanja, prenijela je agencija AFP.
U izvještaju, koji ima skoro 6.000 strana, zaključuje se da je malo dokaza da su "unaprijeđene tehnike ispitivanja" napravile pomak u borbi protiv terorizma.
Obama je juče rekao da je "apsolutno neophodno skinuti oznaku povjerljivosti sa i cijelog izvještaja čim on bude gotov".
Коментари0
Остави коментар