- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
26. 05. 2023.
09:12 >> 09:20
NjEMAČKI KANCELAR
Šolc spreman na razgovor sa Putinom kada "za to dođe vrijeme"
Njemački kancelar Olaf Šolc rekao je u petak da je spreman na razgovor o Ukrajini sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, "kada za to dođe vrijeme".
"Prošlo je dosta vremena od mog posljednjeg telefonskog razgovora. Ali kad dođe vrijeme, namjeravam da ponovo razgovaram sa Putinom", rekao je Šolc u intervjuu koji je objavio dnevnik Koelner Stadt-Anzeiger.
Što se tiče rješenja sukoba, "Rusija mora da shvati da ne može biti riječi o zamrzavanju neke vrste hladnog mira, po kojem bi sadašnja linija fronta postala nova granica između Rusije i Ukrajine. To bi samo dalo legitimitet Putinovom zločinačkom poduhvatu", naglasio je Olaf Šolc, koji je zadnji put s Putinom razgovarao u decembru.
"Naprotiv, moramo da postignemo pošten mir, a uslov za to je povlačenje ruskih trupa iz Ukrajine, nakon što je invazija započela u februaru 2022", dodao je.
Ali, izričito je odbio da kaže da li bi to povlačenje trebalo da obuhvati i Krim, koji je pod ruskom upravom od 2014. Njemački kancelar je ocijenio da je na Ukrajini da tačno definiše šta želi.
Šolc i Putin posljednji put su razgovarali u decembru 2022. sat vremena telefonom.
Šef njemačke vlade tada je po ko zna koji put pozivao, ali bezuspješno, šefa ruske države da povuče svoje trupe iz Ukrajine, dok je Vladimir Putin optuživao zapad da vodi "destruktivnu" politiku.
Od tada su bilateralni odnosi na najnižem nivou. Rat u Ukrajini natjerao je Njemačku na diplomatski i ekonomski obrt, nakon što je decenijama na ova dva područja bila bliska Rusiji.
Prije invazije na Ukrajinu, Moskva je bila glavni dobavljač gasa za Njemačku i jedan od njenih glavnih dobavljača nafte.
Nakon ruske invazije na Ukrajinu, Njemačka je takođe odlučila da uloži velika sredstva u svoju vojsku. Time je prekinuta duga tradicija pacifizma u zemlji, posljedica užasa nacizma.
Коментари0
Остави коментар