Свијет

[ Бета ]

01. 04. 2023. 15:09   >>  15:11

ТИЈЕСНА ТРКА ИЗМЕЂУ ТРИ ПАРТИЈЕ

Сјутра у Финској парламентарни избори

У Финској су сјутра парламентарни избори на којима ће, како изгледа, бити изузетно тијесна трка између три партије.

У Финској са 5,6 милиона становника, више од три милиона има право гласа, а на посљедњим посланичким изборима, 2019. године, одазвало се 70.51 гласача.

Више од 2.400 кандидата из 22 партије у трци је за 200 мјеста у финском парламенту.

Премијерка Сана Марин покушаће да побиједи своје ривале на десници и екстремној десници и оствоји други мандат на челу владе.

По анкетама, владајућа Социјалдемократска партија, десни центар и екстремна десница су раме уз раме, са по нешто мање од 20 одсто гласова, преноси Франс прес.

Ако се то догоди, пише АП, ниједна од њих неће моћи да сама формира владу, а она која добије највише гласова ће како се очекује почети преговоре о формирању владајуће коалиције.

Традиционално партија која буде прва на изборима, добија мјесто предсједника владе под условом да може да формира коалицију.

Марин која је са 37 година једна од најмлађих европских челница, добила је похвале за рад Владе током пандемије ковида-19. Она је и даље популарна у земљи али су Финци такође фрустрирани због раста трошкова живота.

Њена гласна подршка Украјини протекле године повећала је њену међународну видљивост.

Избори се одржавају пошто је Финска превазишла посљедњу препреку у десетомесечној кампањи да уђе у НАТО, јер је Парламент Турске после кочења њене кандидатуре, ове недеље одобрио њен улазак. Али то није била доминантна тема предизборне кампање.

Иако је руска инвазија Украјине подстакла Финску да у мају 2022. године тражи улазак у НАТО, ни та историјска одлука да напусти дугогодишњу политику неутралности, ни рат у Украјини нису главне теме предизборне кампање. Доминирале су теме као што су климатске промјене и друге које утичу на живот Финаца, попут образовање и социјалних давања.

Анкете указују да ће на изборима доминирати три партије: Социјалдемократска партије Сане Марин, Партија националне коалиције десног центра и десничарска популистичка Партија Финаца, преноси АП. На челу двије ривалске партије су Петери Орпо (Петтери Орпо) односно Рика Пура (Риикка Пурра).

Највећи фински лист "Хелсингин Саномат" је у уводнику описао изборе као "прави трилер" и предвидио да ће тијесна трка вјероватно подстаћи гласаче да изађу у већем броју. Око 40 одсто гласача већ је гласало у раном гласању.

Аналитичари сматрају да би Партија Финаца (екстремна десница) Рике Пуре могла да надмаши свој рекорд из 2011. године када је имала 19,05 одсто гласова. Та евроскептична, популистичка и антимиграциона странка никада није била прва на парламентарним изборима.

Тешко је предвидјети будућу већину јер је Партија Центра, савезница актуелне владе, после недавних неслагања око јавних финансија и екологије указала да не би жељела да настави под вођством актуелне премијерке Сане Марин. Тако је, ако партија Сане Марин победи, искључена могућост формирања исте коалиције.

Партија националне коалиције (десни центар) Петерија Орпоа (Петтери Орпо) могла би да буде у искушењу да се повеже са Партијом Финаца, као што је урадила да би владала 2015, када им се придружила и партија Центра.

Друга опција могла би да буде црвено-плави савез између Марин и Орпоа, што такође не би била новост.

Марин је премијерка од децембра 2019. године. Њена влада води владајућу коалицију лијевог центра са центристичком Партијом Центра, Зеленом лигом, Лијевим савезом и Шведском народном партијом у Финској.

Вође свих пет партија у владајућој коалицији су жене, због чега је влада Сане Марин реткост у Европи и свијету, а од укупно 19 чланова кабинета 11 су жене.

Марин је искључила могућност да се Социјалдемократе удруже са Партијом Финаца после избора наводећи знатне разлике у вриједностима и политици. Популисти су водили кампању на антиимиграционој и анти ЕУ платформи.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије