Свијет
26. 01. 2023. 22:02 >> 21:57
ЗБОГ АГРЕСИЈЕ НА УКРАЈИНУ
Аушвиц: Дан сјећања на жртве Холокауста без руских представника
На Дан сјећања на жртве Холокауста представници Русије неће моћи да сјутра одају пошту жртвама у највећем нацистичком логору смрти Аушвиц-Биркенау, пошто их Музеј у Аушвицу није позвао због агресије Русије на Украјину, иако су војници Црвене армије ослободили тај логор 27. јануара 1945.
"Због напада на слободну и независну Украјину представници Руске Федерације нијесу позвани да учествују у овогодишњем обиљежавању годишњице ослобођења Аушвица", саопштио је медијима портпарол Музеја Бартош Бартизел.
До сада је руска делегација, често са врло високим руским званичницима на челу, увијек учествовала у свечаној комеморацији и представник Русије обавезно је био међу неколико који су се с тог мјеста обраћали свијету с апелом "Никад више".
"Јасно је да не могу да потпишем никакво писмо амбасадору Русије које би звучало као позивница. Надам се да ће се то у будућности промијенити, али чека нас дуг пут. Русији ће бити потребно неизмјерно дуго вријеме и дубока ауторефлексија послије овог сукоба да се врати у цивилизовани свијет", казао је пољској агенцији ПАП директор Музеја бившег нацистичког логора Аушвиц-Биркенау, Пјотр Цивињски.
Директор Музеја и Меморијалног комплекса у који је претворен тај највећи логор смрти који су Њемци подигли у окупираној Пољској, подсјетио је да су главне званице увијек преживјели логораши, а да се позивнице упућују и медијима, представницима пољских власти и амбасадама земаља које су заинтересоване за историју Аушвица.
Пољска у петак пошту жртвама холокауста одаје централном комеморацијом у некадашњој највећој нацистичкој фабрици смрти, логору Аушвиц-Биркенау, затим у Варшави испред Споменика јунацима Варшавског гета, а улицама главног града Пољске, као сваке године на тај дан, крстари празан, сабласни стари трамвај са жутом Давидовом звијездом од гета до станице гдје су Јевреје трпали у вагоне за стоку и одвозили у смрт у Аушвиц, Треблинку, Мајданек и друге логоре у окупираној Пољској.
Широм Пољске увече се у прозорима пале свијеће, као подсјећање на јеврејске сусједе којих више након пакла Холокауста нема.
Логор Аушвиц отворен је 1940. крај мјеста Ошвјенћим након окупације Пољске првобитно као логор за заробљене Пољаке, али 1942. постао је централно мјесто фашистичке монструозне индустрије смрти и покушаја да се побију и ликвидирају европски Јевреји.
У Аушвицу проширеном у комплекс Аушвиц-Биркенау њемачки нацисти побили су у гасним коморама око 1,1 милион људи, махом Јевреја, али и Рома и Синта, 70.000 Пољака, совјетске војне заробљенике и припаднике других европских народа и претворили тако комплекс у највеће гробље.
Логор је претворен у музеј 1947. године, а његовом три километра дугом трасом од капије са циничним нацистичким написом "Рад ослобађа" до Споменика жртвама холокауста крај рушевина гасних комора пролази годишње преко два милиона посјетилаца из цијелог свијета.
Датум када је капије Аушвица отворила Црвена армија 27. јануара и наишла на око 7.000 попут сабласти једва преживјелих људи, Уједињене нације су 2005. одабрала као Међународни дан сјећања на жртве холокауста.
Коментари 0
остави коментар