- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
26. 11. 2024.
12:43 >> 12:43
Čitaj mi:
TRŽE BOLJE USLOVE RADA
Generalni štrajk prosvjetara u Hercegovini
Više od 2.500 članova iz četiri sindikata koji predstavljaju zaposlene u osnovnom i srednjem obrazovanju u Hercegovačko-neretvanskom kantonu (HNK), na jugu Bosne i Hercegovine (BiH), stupili su u utorak, 26. novembra, u generalni štrajk, tražeći bolje uslove rada.
U podne su održali protestnu šetnju glavnim mostarskim ulicama.
"Ptice na grani više znaju koji su naši zahtjevi – povećanje primanja, isplatu jednokratne pomoći, sistematske preglede, da se pomogne onima koji imaju otežane uslove rada. Sramota je da neki djelatnici više od deset godina rade s ugovorima na određeno vrijeme", kazao je Goran Miličević, predsjednik Sindikata učitelja HNK.
Za srijedu je najavljen sastanak s predstavnicima Vlade HNK, u čijoj nadležnosti je obrazovanje, a Miličević je kazao da će "štrajk trajati dok se ne dogovore, a vlast će, u najgorem slučaju, ići na sud da im ospori štrajk".
Prosvjetari su u štrajk stupili nakon što je početkom novembra Kantonalni sud u Mostaru, sjedištu ovog kantona poništio rješenje mostarskog Opštinskog suda o zabrani štrajka prosvjetnih radnika u HNK i vratio taj predmet na ponovno odlučivanje.
Opštinski sud u Mostaru je početkom septembra, nakon postupka kojeg je pokrenula Vlada HNK, najavljeni generalni štrajk prosvjetara proglasio nezakonitim.
Josip Milić, predsjednik Sindikata srednjih škola HNK, kazao je da im Vlada HNK nudila povećanje plaće od 2,5 odsto, a potom od pet odsto "što je članstvo jednoglasno odbilo".
"To je mizerija, nedostatno za ovu inflaciju, poskupljenja i s tim ne bismo mogli biti ni na nuli. Ovo je prvi generalni štrajk nakon 18 godina. S nekim vladama smo imali socijalni dijalog, partnerstvo, uvažavanje i išli smo naprijed, s ovom vladom je sve palo u vodu. Štoviše, dali su nas na sud", kazao je Milić.
Milić je kazao i da su dobili informaciju da je Vlada HNK ponovno tražila od suda u Mostaru da zabrani i ovaj štrajk.
Lejla Ćerić, zamjenica predsjednice Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja HNK, kazala je da su oni zahtjev za sastanak, s najavom štrajka, poslali prije desetak dana, ali da im je premijerka Marija Buhač sastanak zakazala za srijedu, 27. novembra, dan nakon početka štrajka.
"Sindikat policije HNK im je zahtjev uputio 21. novembra i ona je žurno zakazala sastanak isti dan. Rečeno im je da će dobiti povećanje 1. 1. 2025. godine. Izgleda da su neki važniji i hitniji, mi to očito nismo", kazala je Ćerić.
Protesti prosvjetnih radnika i zahtjevi za povećanjem plata traju od jeseni prošle godine.
Prema procjenama, četiri sindikata obrazovanja u HNK (dva sindikata osnovnog i dva srednjeg obrazovanja) okupljaju oko 2.600 članova.
Sindikati obrazovanja u HNK su u više navrata tražili povećanje plata za 15 odsto, te isplatu jednokratne novčane pomoći.
Iz Vlade HNK je u više navrata saopšteno kako Vlada može ponuditi povećanje od pet odsto, da neće dozvoliti "neodgovorno upravljanje kantonalnim budžetom", kao i da za traženo povećanje plata prosvjetnim radnicima nema mogućnosti u budžetu HNK.
Iz sindikata su naveli i kako Vlada od prvog dana na njihove zahtjeve odgovara kako "novca nema", ali da oni neće pristati da im se, za razliku od njihovih kolega u drugim kantonima, povećanje plata ne uvrsti u budžet za 2025. godinu.
Na press-konferenciji sindikata, održanoj prošle sedmice, rečeno je kako su plate prosvjetara u HNK po platama među najnižim u entitetu Federacija BiH.
Obrazovanje u Bosni i Hercegovini je u nadležnosti entiteta Republika Srpska, Brčko distrikta BiH, te deset kantona u drugom entitetu, Federaciji BiH.
Коментари0
Остави коментар