Регион
20. 03. 2023. 21:10 >> 21:13 2
АМЕРИЧКИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР
Блинкен поздравио договор Србије и Косова
Амерички државни секретар Ентони Блинкен поздравио је договор Косова и Србије за примјену споразума у правцу нормализације односа.
"Испуњавање обавеза из Оквирног споразума, као дио текуће посвећености помирењу, пружиће велике могућности људима у обје земље и убрзати њихов пут ка чланству у Европској унији (ЕУ)", навео је Блинкен у саопштењу, преноси Радио Слободна Европа.
Амерички шеф дипломатије честитао је премијеру Косова Аљбину Куртију и предсједнику Србије Александру Вучићу на лидерству које су исказали у постизању тог споразума.
"Сједињене Америчке Државе (САД) наставиће да буду активно ангажоване, у координацији са партнерима из ЕУ, да подрже Косово и Србију да раде на предвидивом и мирном односу”, навео је Блинкен.
Он је поручио да ће наставити да подржавају унапређење стабилности и просперитета на Западном Балкану.
Курти и Вучић су, уз посредовање ЕУ, 18. марта договорили имплементациони анекс европског предлога за нормализацију односа.
У тим преговорима, који су вођени у Охриду, посматрач је био и изасланик Вашингтона за Западни Балкан Габријел Ескобар.
ЕУ је саопштила да стране на састанку у Охриду нијесу формално потписале споразум, али су се сложиле да га спроведу.
Косово и Србија су 27. фебруара усагласиле европски предлог за нормализацију односа.
Тај предлог, који се састоји од 11 чланова, не помиње посебно међусобно признавање.
Међутим, документ захтијева да обје земље прихвате међусобна документа и симболе, укључујући пасоше, дипломе и регистарске таблице.
Европски предлог, такође, захтијева од страна да спроведу све до сада постигнуте договоре у дијалогу за нормализацију односа, укључујући и онај за формирање Заједнице општина са српском већином на Косову, што је Влада у Приштини одбијала до сада, са образложењем да може угрозити функционалност државе.
Након рунде дијалога у Охриду, Курти је рекао да постигнути споразум значи "де факто узајамно признање".
На питање новинара да ли ће дозволити формирање Заједнице општина са српском већином, он је казао да је ријеч о "адекватном нивоу самоуправљања српске заједнице", а "не о самоуправи".
Вучић је навео да је формирање Заједнице "постало приоритетна обавеза".
Дијалог између Косова и Србије, уз посредовање ЕУ и подршку САД-а, почео је 2011. године.
Коментари 2
остави коментар