- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
01. 04. 2021.
06:40 >> 06:42
17
POKOJNI PREDSJEDNIK SRJ
Prije 20 godina uhapšen Slobodan Milošević
Slobodan Milošević, pokojni predsjednik SR Jugoslavije, uhapšen je prije 20 godina - u noći između 31.marta i 1. aprila 2001. godine. On je bio optužen da je tokom desetogodišnje vladavine (1990-2000) zloupotrebljavao položaj i time pribavio ličnu koris,t kao i korist za Socijalističku partiju Srbije.
Privođenje Miloševića počelo je 30. marta, a okončano je poslije dva dana, i to nakon sedmočasovnih pregovora o predaji.
Milošević se u to vrijeme nalazio u vili Mir na Dedinju sa suprugom Mirom i kćerkom Marijom, a sa njima su, prema tadašnjim tvrdnjama medija, bili i Čedomir Jovanović, Miodrag Ulemek Legija, Toma Fila, neke stranačke kolege kao i dio jedinice "Kobre" koje su ga u to vrijeme obezbjeđivale.
U isto vrijeme, ispred vile Mir, bili su okupljeni i Miloševićevi simpatizeri koji su se protivili njegovom hapšenju.
Neizvjesnost oko toga, šta se dešava u samoj vili, i hoće li i zaista biti uhapšen, prekinuo je u jednom trenutku sam Milošević dajući izjavu za Radio B92.
"Upravo pijem kafu sa mojim drugovima ovdje i vrlo sam dobro... Očekujem da se ova priča završi dobro, a to znači u korist našeg naroda", rekao je Milošević tada.
Ipak, poslije višesatnih pregovora Slobodan Milošević je uhapšen.
Slobodana Miloševića su ubrzo poslije demokratskih promjena u Srbiji, već od januara 2001. godine, nove srpske vlasti stavile pod konstatni policijski nadzor, i počele istragu navoda da je pronevjerio državna sredstva i zloupotrebio položaj, a zbog čega i kasnije i uhapšen.
U isto vrijeme Međunarodni sud u Hagu je insistirao da nova vlast u Beogradu prebaci Miloševića u Hag da bi mu se sudilo, jer je Savezna Republika Jugoslavija imala tu međunarodnu obavezu.
Podržavajući Međunarodni sud i vladavinu prava Sjedinjene Američke Države su uslovile ekonomsku pomoć Jugoslaviji prebacivanjem Miloševića u MKSJ.
U junu 2001. godine, uoči međunarodne donatorske konferencije na kojoj je Jugoslaviji obećana finansijska pomoć, reformski nastrojeni ministri u jugoslovenskoj vladi su donijeli uredbu koja je omogućila izručivanje osumnjičenih za ratne zločine Međunarodnom sudu u Hagu.
Dana 28. juna 2001. godine predsjednik Vlade Srbije Zoran Đinđić je odobrio prebacivanje Miloševića u Hag. U ranim jutarnjim časovima 29. juna 2001. godine Slobodan Milošević je prebačen u nadležnost Pritvorske jedinice Ujedinjenih nacija u Hagu, u kojojoj mu je počelo suđenje za ratne zločine počinjene u ratovima na prostoru bivše SFRJ.
Kraj suđenja nije dočekao jer je 2006. godine preminuo u pritvoru Haškog tribunala u Ševeningenu.
Коментари17
Остави коментар