- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
27. 11. 2019.
08:53 >> 08:51
2
ALBANIJA DAN POSLIJE
U Draču velika neizvjesnost
U Albaniji je danas Dan žalosti zbog žrtava zemljotresa u kojem su poginule najmanje 23 osobe, dok je više od 600 povrijeđeno.
Zastave na svim institucijama u Albaniji danas će biti spuštene na pola koplja, dok će škole biti zatvorene. Fudbalski savez Albanije je, takođe, otkazao sve utakmice ove nedjelje. U utorak je i predsjednik privremenih prištinskih institucija Hašim Tači proglasio 27. novembar za Dan žalosti na Kosovu.
Spasilačke službe tragaju za preživjelima pod ruševinama. Prema posljednjim informacijama, poginule su najmanje 24 osobe, više od 600 je povrijeđeno. Iz ruševina je izvučeno više od 40 ljudi, a traga se za još 10 do 15.
Sve sportske dvorane u prijestonici Albanije otvorene su za zbrinjavanje građana.
Pomoć je stigla iz zemalja Evrope i svijeta
Epicentar je bio na dubini od 12 kilometara u blizini Drača. Posljedice zemljotresa najteže su u mjestu Tuman, 30 kilometara sjeverno od Tirane, kao i u Draču.
U Draču je velika neizvesnost, piše Sputnjik.
"Nemam kuda da se vratim, u sobi u kojoj sam spavao nedostaje cio zid. U svim ostalim prostorijama ili je napukao zid ili se urušio plafon. Moja porodica i ja prespavaćemo noćas u kući prijatelja koja nije tolika stradala, ali šta ćemo dalje — ne znam", ispričao je reporteru Sputnjika mladić od dvadesetak godina.
Drugi mladić kaže da u svom životu nije vidio ništa strašnije. On kaže i da su škole zatvorene, ne rade ni banke, a kako je još rekao, odmah poslije zemljotresa struja je u cijelom gradu isključena zbog mjera predostrožnosti, ali je ubrzo ponovo uključena.
Prodavnice i samoposluge su otvorene.
Mobilna telefonija radi. Najviše su postradale stare zgrade, dok je većina novogradnje ostala bez težih oštećenja. Oni koji imaju gdje da odu, otišli su van Drača, na selo.
Potres se osjetio i u Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji, Grčkoj, Hrvatskoj i BiH, koju je juče takođe pogodio jak zemljotres.
Albaniju je juče pogodila i serija naknadnih potresa registrovanih tokom dana. Sinoć oko 19 časova registrovana su još dva potresa. Prvi, jačine 4,7 po Rihteru, a nakon nekoliko minuta – još jedan sličnog intenziteta. Mještani koji su ostali bez domova noć su proveli u šatorima, prenio je RTS.
Snažan zemljotres jačine 6,4 stepena Rihtera pogodio je juče u 3.55 okolinu Drača u Albaniji, a taj potres, kao i veliki broj naknadnih potresa, osjetili su se na čitavom Balkanu. Sljedeći, još jači uslijedio je već u 7.10 i iznosio je 6,5 stepeni po Rihteru.
Коментари2
Остави коментар