- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
05. 11. 2024.
15:22 >> 15:29
Čitaj mi:
Milatović na FPN
"Demokratski napredak u Crnoj Gori ne smije stati"
Nadam se da naša zemlja neće propustiti priliku da ispuni svoj cilj i postane članica EU. Podsjetiću da su naši vanjskopolitički ciljevi i kredibilno članstvo u NATO-u, razvijanje dobrosusjedskih odnosa i učešće u multilateralnim formatima kakav su Ujedinjene nacije, kazao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.
Milatović je sa dekanom FPN-a prof. dr Borisom Vukićevićem, i prodekankama doc. dr Enom Grbović i prof. dr Natašom Ružić razgovarao o snaženju saradnje sa fakultetom kroz potpisivanje Memoranduma o saradnji, koji bi podrazumijevao mogućnost stažiranja studenata FPN-a u instituciji Predsjednika.
U razgovoru sa studentima i profesorima fakulteta Mialtović je otvorio dijalog o najvažnijim pitanjima vezanim za evropsku integraciju države, u kontekstu nedavno objavljene Analize kabineta Predsjednika i godišnjeg Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori.
Podsjetio je da je Analiza Kabineta obuhvatila deset zabrinjavajućih trendova i slabosti sistema kojima u narednom periodu treba posvetiti posebnu pažnju kako Crna Gora ne bi usporila svoj put ka Evropskoj uniji: usvajanje zakona bez javne rasprave i konsultacija sa stručnom javnošću, politizaciju institucija kroz zakonski okvir, izostanak reforme javne uprave i sudstva, nezakonita postavljenja i razrješenja, pogoršanje odnosa s Hrvatskom, populističke ekonomske mjere, neokončane lokalne izbore u opštini Šavnik, izostanak institucionalnog odgovora na ekološke krize i vanredne situacije, kao i predlaganje zakona o agentima stranog uticaja.
“Ovi zabrinjavajući trendovi predstavljaju znak upozorenja i poziv na akciju. Stoga je od izuzetne važnosti da Vlada i vladajuća većina promijene svoje političko i institucionalno ponašanje, te pokažu jasnu posvećenost demokratskim principima i vladavini prava. U suprotnom, ako se ove tendencije nastave, zemlja će se suočiti sa usporavanjem svog puta ka EU i pogoršanjem stepena demokratskog razvoja”, poručio je predsjednik Milatović.
Istakao je da izostaje argumentovana diskusija o temama koje su važne za budućnost svih građana, te da je institucija Predsjednika u kontinuitetu otvorena za dijalog sa svim društvenim akterima, što je pokazala i ovim razgovorom sa akademskom zajednicom
na FPN-u.
“Demokratija nije jednosmjerna ulica, već proces koji se svakodnevno njeguje i unapređuje. Proces pristupanja EU, kao državni vanjskopolitički prioritet i strateška orijentacija, podržan od strane velike većine građana Crne Gore, zahtijeva punu posvećenost i odgovornost donosilaca odluka. U svemu tome, Predsjednik je snažan kohezivni i korektivni faktor. Nadam se da naša zemlja neće propustiti priliku da ispuni svoj cilj i postane članica EU. Podsjetiću da su naši vanjskopolitički ciljevi i kredibilno članstvo u NATO-u, razvijanje dobrosusjedskih odnosa i učešće u multilateralnim formatima kakav su Ujedinjene nacije. Svi ti ciljevi su dobro postavljeni, i kao zajednica i društvo treba zajedničkim naporima da stremimo najboljem što možemo u svakom datom trenutku kako bismo ih ispunili”, kazao je predsjednik Milatović.
Kroz format “Razgovora sa Predsjednikom”, predsjednik Milatović nastaviće i u narednom periodu otvoreni dijalog sa ključnim društvenim akterima o važnim temama za crnogorsko društvo.
Коментари0
Остави коментар