- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
14. 10. 2024.
07:22 >> 07:22
oebs
"ASK mora imati veća ovlašćenja kako bi efikasnije nadzirala partije"
Iz OEBS-a poručuju da Crna Gora što prije mora unaprijediti Zakon o finansiranju političkih partija i izbornih kampanja. To je, kako ističu, važno za funkcionisanje demokratije, ali i brži put ka Evropskoj uniji. Napominju da Agencija za sprečavanje korupcije mora imati veća ovlašćenja kako bi efikasnije nadzirala partije i kampanje.
Da bi Crna Gora do 2028. postala članica Evropske unije neophodnoje unaprijediti demokratiju, a prvi korak ka tome je reforma izbornog zakonodavstva, poručuju članovi OEBS-ove grupe eksperata za političke partijekoji su boravili u našoj zemlji.
“Jedan od osnovnih problema je pitanje zakona o finansiranju političkih partija i izbornih kampanja. Unapređivanje tog zakona je od ključne važnosti ako želite da imate institucionalizovane partije što je veoma važno za funkcionisanje demokratije”, kaže za TVCG član grupe eksperata OEBS-a Fernando Kasal Bertoa.
Izmjene zakona, ističu OEBS-ovi eksperti, važne su kako bi se povećalat ransparentnost i stvorili jednaki uslovi za političke stranke.
“Glavna preporuka je povećanje javnog finansiranja političkih partija i njegovo proširenje na vanparlamentarne stranke. Takođe, važno je jasno uspostavljanje ograničenja donacija i posebno pitanje transparentnosti i nadzora. Važno je da Agencija za sprečavanje korupcije ima dovoljno ovlašćenja,odnosno kapaciteta da istraži ilegalne izvore finansiranja. U tom smislu, neophodnoje uspostaviti i odgovarajuće sankcije koje bi bile srazmjerne i realne”, preporučuje Bertoa.
Poručuju da trebainsistirati na javnom finansiranju političkih partija jer ono, kako navode, doprinosi jačanju stranaka i smanjuje korupciju.
“Javni novac je lakše kontrolisati nego privatne izvore finansiranja. A što više novca stiže od države, to će partijama manje biti potrebno finansiranje iz privatnih ili čak ilegalnih izvora”, kaže Bertoa.
OEBS-ovi eksperti u izvještaju sukonstatovali i da bi trebalo razmisliti o tome da se izbori održavaju u istomdanu. Na taj način, kako su istakli, povećala bi se transparentnost, a istovremeno i smanjili troškovi, ali i mogućnosti za zloupotrebe.
Коментари0
Остави коментар