- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
12. 09. 2024.
14:53 >> 14:54
2
Čitaj mi:
STIER
"EU mora reagovati zbog promjena zakona o državljanstvu"
Evropski poslanik Davor Ivo Stier pitao je visokog predstavnika EU za spoljnu politika šta Evropska komisija planira napraviti kako bi spriječila moguće rizike za Crnu Goru i EU na temu promjene Zakona o crnogorskom državljanstvu.
Hrvatski EU poslanik Davor Ivo Stier uputio je pisano pitanje visokom predstavniku EU za vanjsku politiku Žosepu Borelu vezano za javnu raspravu koja se trenutno odvija u Crnoj Gori o promjeni Zakona o državljanstvu. Pitanje su su potpisali i poslanici iz Kluba Evropske narodne stranke (EPP) Michael Gahler (koordinator EPP-a za vanjsku politiku), Milan Zver, Matej Tonin i Tomislav Sokol.
U pitanju se konstatuje kako smo u današnjem dinamičnom geopolitičkom okruženju svjedoci stalnih pokušaja vanjskog uplitanja u unutrašnje procedure i strukture EU-a te zemalja kandidata, s ciljem destabilizacije Evropske unije i njenih temeljnih vrijednosti.
“Javna rasprava koja je u toku u Crnoj Gori o ideji da se promijeni Zakon o državljanstvu i omogući donošenje odluke o pravu na sticanje dvojnog državljanstva zaslužuje našu pažnju, posebno kada je riječ o evropskom putu Crne Gore, ali i suverenitetu države. Crna Gora, s oko 630.000 građana, trenutno zabranjuje izdavanje dvojnog državljanstva, a bilo kakve promjene u tom kontekstu mogle bi imati teške i dugoročne posljedice na procese donošenja odluka i identitet zemlje. Usvajanje prava na dvojno državljanstvo omogućilo bi zemljama koje imaju geostrateški interes u Crnoj Gori da utiču na njene izborne rezultate. Posebno zabrinjava činjenica da bi brojčano malo biračko tijelo u Crnoj Gori lako moglo biti nadjačano glasovima novih birača, koji će to pravo ostvariti dobijanjem dvojnog državljanstva“, stoji u poslaničkom pitanju u kome se traži od Komisije da konkretnim koracima odgovori na ovu situaciju.
Коментари2
Остави коментар