Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

[ Portal RTCG ]

12. 09. 2024. 06:58 >> 06:58

AGONIJA SE NASTAVLJA

Beranci ogorčeni političkom krizom, većina neće da skrati mandat SO

Lokalna politička kriza u Beranama je kulminirala, pretvarajući se polako u anarhično stanje, ali uprkos tome vladajuća većina ne pokazuje volju da ispoštuje preporuku Vlade i da skrati mandat Skupštini opštine.

Time bi se stvorili uslovi da se raspišu vanredni lokalni izbori, a da se u međuvremenu odredi Odbor povjerenika koji bi imao ovlašćenje da izabere odgovorno lice da potpisuje neophodna dokumenta i da predloži rebalans budžeta.

Ovo drugo je najbitnije, jer su u ovom trenutku neke vitalne gradske službe, među kojima je i JP Komunalno preduzeće, istrošile budžete i već polovinom ovog mjeseca, a sljedećeg sasvim sigurno, neće moći da funkcionišu.

Dok je javni interes ugrožen, iz Ministarstva javne uprave navodno saopštavaju i tumače zakon tako da oni ne mogu skratiti mandat SO Berane prije decembra, što onda znači da bi ova kriza mogla potrajati još nekoliko mjeseci.

Do agonije u Opštini Berane, došlo se kada dogovorena rotacija na mjestu predsjednika opštine između NSD i Demokrate nije uspjela, jer nije bilo neophodne većine u vladajućoj koaliciji, i kada sve to nije završeno do 13. jula.

Mjesec ranije, naime, 13. juna dotadašnji predsjednik Vuko Todorović (NSD) je dao ostavku, a nešto prije i potpredsjednik Damjan Ćulafić (Demokrate), ali u međuvremenu na dvije sjednice nije došlo do rotacije. Tako je istekao rok od 30 dana u kojem je po zakonu morao biti izabran novi predsjednik.

Od tada, odnosno od 13. juna, Opština Berane je „obezglavljena“, jer nema ni predsjednika, niti makar jednog potpredsjednika.

Drugom potpredsjedniku iz nekadašnje političke grupacije Berane sad Mladenu Premoviću, mandat je, naime, prestao po automatizmu ostavkom predsjednika.

Neki pravnici zakon tumače tako da je to bio dovoljan razlog da Vlada interveniše još prije dva mjeseca. Zato što to nije uradila, kriza eskalira upravo u trenutku kada je pored uobičajenih jesenjih izdataka, većina zaposlenih kreditno zadužena, a banke neće imati milosti kada izostane prva plata.

Podsjetimo, nakon redovnih lokalnih izbora u Beranama 2022. godine većinsku koaliciju su napravili DF, Demokrate, Berane sad, Prava Crna Gora i Ujedinjena Crna Gora sa 19 odbornika.

Svi konstituenti tadašnje većine su bili protiv toga da Socijlaistička narodna partija uđe u vlast, jer je u tom pomentu podržala manjinsku Vladu Dritana Abazovića.

Tako je SNP, koji je u Beranama, poslije Demokratske partije socijalista (9 odbornika), bio najjači politički subjekt i generator političkih promjena 2014. godine, ostao prethodne dvije godine u opoziciji sa 7 odbornika.

U međuvremenu je bitno promijenjena politička scena na nivou države, a izbori u nekim susjednim opštinama, kao što je Andrijevica, pokazali su da se mijenjaju i lokalne političke prilike.

Ali, dok je Andrijevica juče isplivala iz krize, Berane je utonulo u nikada dublju, i predstavlja prvi slučaj u Crnoj Gori da jedna Opština već tri mjeseca nema predsjednika.

Hoće li biti novih političkih partija i listi na sasvim izvjesnim vanrednim izborima i u Beranama i kakav će biti raspored snaga, ostaje da se vidi. Naravno da će biti, i da politička scena u Beranama teško da može biti ovakva kakva je bila do sada.

Ogorčenje građana na društvenim mrežama zbog situacije u Beranama je očigledno. Možda to nije krajnji pokazatelj, ali jeste indikator da je narodu svega dosta.

Ima, naravno, i onih koji smatraju da Opštinu treba „ugasiti jer ništa ne radi i ima previše radnika“. Tačno jeste da je Opština sa svojim preduzećima u Beranama najveći poslodavac.

Ali, u situaciji koja se pokazala poslije poslednjeg popisa da narod zbog nezaposlenosti nezaustavljivo odlazi trbuhom za kruhom, još da nije Opštine i njenih preduzeća, Berane bi odavno bilo potpuno pust grad.

Uostalom, i druge Opštine na nerazvijenom sjeveru su najveći poslodavci, dok se prirodni resursi o bogatsva ove regije slivaju u privatne džepove.

Žalosno je prisjetiti se da je Berane isti onaj grad koji je nekada, ne tako davno, bio treći po razvijenosti u Crnoj Gori, a sada je na socijalnom dnu. I preko svega toga, samo je falila ovakva politička kriza koja liči na neodgovornost prema zaposlenima i građanima.

I od strane odborničke većine koja otvoreno saopštava da neće skratiti mandat, i od strane Vlade koja zakon tumači tako da ne može prekinuti tu agoniju i bezvlašće.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније