- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
05. 06. 2024.
20:03 >> 20:03
3
Čitaj mi:
sedam godina članstva u nato
Grahovac: Udaljiti iz Vojske protivzakonito unaprijeđene generale i pukovnike
Članstvo Crne Gore u NATO-u, pored objektivnih prednosti, snažan je simbol posvećenosti države evroatlantskim integracijama i težnji da bude konstruktivan i kredibilan partner u promovisanju mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu i šire, smatra ministar odbrane Dragan Krapović. Koliko je članstvo u NATO-u bio dobar potez posebno se danas ogleda kada je snaga zajedništva dominantna, ocjenjuje Vesko Garčević. Gdje bi i kako trebalo ojačati Vojsku Crne Gore za dnevnik priča Blagoje Grahovac.
Na današnji dan prije sedam godina Crna Gora zvanično je postala 29. članica Sjeveroatlantskog saveza. Dva dana kasnije ispred sjedišta NATO-a u Briselu crnogorska zastava zavijorila se i pridružila klubu prestižnih. Bio je to završni korak na putu koji je trajao jedanaest godina. Ministar odbrane Dragan Krapović kaže da je tog dana zapisana jedna od najvažnijih stranica u istoriji Crne Gore. A gdje smo danas?
"Crna Gora je današnji dan uvažena i kredibilna članica, članica koja doprinosi agendi i što su zadaci u teškim geopolitičkim okolnostima", kazao je ministar odbrane Dragan Krapović.
Iza Crne Gore je značajnih sedam godina, smatra bivši genaral Blagoje Grahovac. Danas, kaže, Crna Gora konačno počinje da liči na evroatlantske države.
"Smjenjuje vlast, institucije počinju da rade, građani su sve hrabriji i borba protiv korupcije i kriminala ima zamah, i sve liči na dobro", kazao je general u penziji Blagoje Grahovac.
A da samo dobro donosi Crnoj Gori članstvo u NATO-u, poručuje bivši crnogorski diplomata Vesko Garčević, koji je bio crnogorski koordinator za NATO. Biti u društvu velikih bolje je nego biti solo igrač, kaže. Na slikovit način pojašnjava snagu zajedništva i podsjeća nas na priču kako je jedan otac učio djecu zajedničkoj snazi.
"Kad je uporedio sa prutovima koji kada su odvojeni se lako slome a kada su zajedno, teško. U tom kontekstu vidim i značaj NATO članstva za malu zemlju kao Crnu Goru, jer ona postaje dio velikog sistema u kome njena snaga kao male može da bude pojačana, ne umanjena", kazao je bivši crnogorski diplomata Vesko Garčević.
I upravo to i znači kolektivna bezbjednost, kad se osjećate sigurno u zajednici, ali dajete i svoj doprinos.
"Kada kažemo kolektivna bezbjednost mislio da je svaka od članica jaka koliko su jake sve 32 zemlje a to je suština ugovora koji smo potpisali", kazao je Krapović.
"Crma Gora doprinosi onoliko koliko može da doprinese i koliko članice očekuju. Koliko je meni poznato mi smo učestvovali u nekoliko aktivnosti, i sada imamo trupe zajedno sa drugim članicama u Bugarskoj i Letoniji, bili smo predstavljeni u KFORU", dodao je Garčević.
Osnaživanje je potrebno naročito u redovima vojske, kaže Grahovac, koja je prema njegovim riječima u jednom periodu bivšeg režima posebno unižena. Za sve to krivi i vojno rukovodstvo.
"Da bi se krenulo prema izlječenju potrebno je udaljiti iz Vojske i sve generale i pukovnike koji su unaprijeđeni protivzakonito a onda krenuti prema mlađim kadrovima, regrutovati mlađe i u činove pukovnika i generala i onda je to put u ozdravljenje", kaže Grahovac.
"Tražimo nove načine kako da mladim ljudima približimo atraktivnost vojnog poziva i sve ono što je život u sistemu odbrane koji omogućava i usavršavanje, školovanja a paralelno sa tim gledamo i ono što su materijalni uslovi života i rada vojnika i ljudi civila i gledamo da ih uvećamo", kazao je Krapović.
Mala balkanska država učvrstila je geopolitičku poziciju, bezbjednosnu zaštitu i zakoračila na zapadni civilizacijski krug. Sedam godina kasnije trudi se da prokrči i put do kluba evropske porodice zašta podršku daje 71,3 odsto građana.
Коментари3
Остави коментар