- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
19. 12. 2023.
14:32 >> 15:58
2
Čitaj mi:
BIVŠI POSLANIK U SKUPŠTINI
Bajčetić: Crna Gora da što hitnije riješi problem policijskih tortura
Pošto je najavljeno da će se navodi o policijskoj torturi u Crnoj Gori razmatrati krajem januara na sjednici u Strazburu, bivši poslanik u Skupštini Nikola Bajčetić smatra da Crna Gora nema vremena da čeka da se mora što hitnije ozbiljno pristupiti rešavanju ovog problema.
"Činjenica je da zbog neogovornih pojedinaca, ugled jedne institucije često poprima obrise kritika i pada povjerenja kod građana, kao što je slučaj sa Upravom policije, pa samim tim trpe i svi oni časni profesionalci koji pošteno I odgovorno obavljaju svoj posao", ocijenio je Bajčetić.
Prema njegovim riječima, sve češće ozbiljne povrede ljudskih prava i nečovječno postupanje prema građanima u Crnoj Gori, dovele su do toga da se Crna Gora nađe u predlogu rezolucije u Strazburu.
"Državni organi Crne Gore moraju sprovesti nezavisnu i transparentnu istragu o svim slučajevima policijske torture. Počinioci ovih zloupotreba trebaju biti identifikovani, procesuirani i adekvatno kažnjeni. Takođe treba osigurati da pripadnici policije prolaze kroz redovnu obuku o ljudskim pravima, etici i postupanju u kriznim situacijama", predložio je Bajčetić.
Poručio je da Vlada Crne Gore treba jačati institucije zadužene za zaštitu ljudskih prava, kao i uspostaviti efikasne mehanizme nadzora i praćenja postupanja policije.
"Ovo uključuje i saradnju sa civilnim društvom kako bi se osiguralo adekvatno praćenje i izveštavanje o eventualnim zloupotrebama. rna Gora treba još aktivnije unaprijediti saradnju sa međunarodnim organizacijama, uključujući Savjet Evrope, kako bi primila preporuke i podršku u jačanju sistema ljudskih prava i prevenciji policijske torture. ukaciju građana o njihovim osnovnim pravima, mehanizmima zaštite i načinima prijavljivanja eventualnih zloupotreba, kako bi se podigla svijest o važnosti borbe protiv policijske torture", zaključio je Bajčetić.
Коментари2
Остави коментар