Политика

A.M./M.V.

02. 10. 2023. 15:38   >>  06:24

ПССЕ О ИЗБОРИМА

Забринути због бирачког списка, злоупотребе ресурса и потписа

Дугогодишње забринутости везанe за тачност бирачког списка, посебно због преминулих и особа које живе ван Црне Горе а имају право гласа подрива повјерење јавности у процес уписа у бирачки списак, указала је посматрачка мисија Парламентарне Скупштине Савјета Европе (ПССЕ) у коначном Извјештају о праћењу парламентарних избора у Црној Гори 11. јуна 2023. Аутор извјештаја је Рајнхолд Лопатка, а документ ће бити пред посланицима ПССЕ следеће седмице у Стразбуру.

Како је оцијењено, техничке припреме за изборе 11. јуна обављене су ефикасно и према утврђеним роковима.

"Сједнице ДИК-а биле су отворене за посматраче и медије, а одлуке су објављене, чиме је повећана транспарентност на националном нивоу. ОИК су генерално ефикасно обављале своје дужности, али је понекад недостајала транспарентност на општинском нивоу", наводи се у извјештају.

Додаје се да су активности едукације бирача које је спроводио ДИК биле ограничене.

"ДИК је комисијама нижег нивоа дао критеријуме да бирачка мјеста учине приступачнима за особе са инвалидитетом, али је на дан избора примијећено да се они углавном нису поштовали", наводи се у извјештају.

"У бирачки списак укључено је 542.468 бирача. Бирачи су могли да провјере своје податке и да затраже појашњења код Министарства унутрашњих послова. Право увида у бирачке спискове има широк спектар заинтересованих страна, али МУП није добио никаква обавјештења. Услов дужине боравка да бисте били квалификовани за гласање је у супротности са међународним стандардима", наводи се у извјештају.

Оцијењено је да и даље постоји дуготрајна забринутост у погледу тачности бирачког списка, посебно у вези са особама које живе у иностранству и умрлим лицима укљученим у списак, што, како кажу, умањује повјерење јавности у оквир за регистрацију бирача.

"На инклузиван начин, ДИК је регистровао укупно 1.113 кандидата на 15 листа. Упркос претходним препорукама, бирачи могу да потпишу само једну листу. Процес прикупљања потписа подложан је злоупотребама и не обезбеђује интегритет", оцијењено је у извјештају.

Додаје се да су забринутости у вези са праксом политичких странака које користе податке бирача и фалсификовање потписа подршке својој листи кандидата биле присутне током избора.

Бирачи су, како је саопштено, могли да провјере онлајн да ли су били укључени у базу података ДИК-а као подршка листи кандидата, али тек након што ДИК потврди листе.

"Ово не обезбеђује благовремен и ефикасан правни лијек", каже се у извјештају.

ПССЕ је такође изразио забринутост због временских ограничења и логистичких изазова током спровођења процеса верификације потписа, што је погоршано подношењем већине листа у последњем тренутку.

Кандидати мањина били су, како се наводи, добро заступљени на главним кандидатским листама.

"Преференцијална правила важе за регистрацију кандидатских листа које представљају националне мањине, али недостатак јасноће у погледу критеријума за додјелу статуса националне мањине за листу ствара неизвесност.
Даље, док преференцијална правила имају за циљ заштиту националних мањина, одредбе су отворене за злоупотребу од стране кандидата у циљу лакшег представљања у парламенту и приступа јавном финансирању", наводи се у Извјештају.

Кажу да већина претходних препорука које се односе на финансирање кампање остају неријешене и као такве постоје неадекватни механизми за ефикасну верификацију донација или провјера расхода.

"АПЦ, који је надлежан за надзор финансирања кампање, благовремено је објавио извјештаје о финансирању кампање за такмичаре. Међутим, трошкови настали прије регистрације кандидата, личних кампања и Гоогле Адс-а се не прате.
Кампања трећих страна је забрањена, али закон не предвиђа санкције. Све у свему, регулаторни оквир не обезбјеђује транспарентност, интегритет и одговорност финансирања кампање", наводи се у извјештају.

Коришћење административних ресурса у кампањи је забрањено законом, али се, како упозоравају лако може заобићи.

"У изборном периоду склопљени су бројни јавни уговори о раду. Недостајала је јасна разлика у кампањи између улоге неких кандидата који су такође били високи званичници,
укључујући и њихове активности на друштвеним мрежама. Парламентарна скупштина препоручује властима Црне Горе да отклоне све недостатке и проблеме уочене током овог посматрања избора", наводи се у извјештају.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније