Политика
26. 09. 2023. 08:19 >> 18:16 25
МИЛАТОВИЋ
Нико се не може унапријед искључити из Владе
Црногорски предсједник Јаков Милатовић рекао је да је високим званичницима САД-а у Њујорку казао да очекује да ће конституенти будуће владе дјеловати у смјеру реформских и евроатлантских приоритета.
“Забрињавајуће је што се дијалог око формирања Владе не води на програмским основама, што сматрам важнијим од тога које партије ће сачињавати Владу”, рекао је Милатовић у интервјуу Вијестима.
Милатовић је казао да је за њега принципијелно неприхватљиво да “било који политички субјект који је добио повјерење одређеног броја грађана, па ни коалиција За будућност Црне Горе (ЗБЦГ), може унапријед бити искључен из учешћа у власти”.
Он није директно одговорио на питање да ли је сагласан са ставом да у влади нема мјеста онима који не дијеле став САД у вези с Русијом.
Милатовић је казао да у принципијелној равни не може да прихвати да било који политички субјект, који је добио повјерење одређеног броја грађана, па ни ЗБЦГ, може унапријед бити искључен из власти.
"То би био повратак на недемократски политички амбијент прије августа 2020., а сигуран сам да смо у протекла три године направили значајне кораке у демократском сазријевању друштва", оцијенио је Милатовић.
Он је рекао да је закључио да је одржан значајан број састанака представника ЗБЦГ са мандатаром Милојком Спајићем.
Милатовић је казао да је стекао утисак да коначан договор није постигну због неслагања око нивоа заступљеност коалиције у будућој Влади, а не због различитих виђење програмнских приоритета.
"Тврдња мандатара да је у више наврата понудио улазак у власт коалицији ЗБЦГ, уз континуиран процес преговора, без обзира на касније (не)прихватања понуде, логично намеће закључак да је са њима усагласио ставове о вањским и унутрашњим приоритетима будуће владе", навео је Милатовић.
Милатовић је истакао да је, поред критеријума који су доминантно везани за вањску политику, неопходно да у извршној власту буду субјекти који ће се одлучно залагати за унапређење владавине права и одрживи економски развој.
Види још
Коментари 25
остави коментар