Политика

А.М.

19. 09. 2023. 19:55   >>  21:25 2

ЕМИСИЈА "ОКРУГЛИ СТО"

"Нико не потеже питање моралне одговорности"

Министар задужен за борбу против корупције Зоран Миљанић казао је у емисији "Округли сто" на Парламентарном каналу да је, да би се нашли налогодавци копања тунела од приватног стана до депоа Вишег суда у Подгорици, неопходно процесуирати починиоце. Он је у емисији "Округли сто" саопштио да нема сумње да ће даља истрага довести до рјешавања случаја.

"Важно је да је УП лоцирала, односно идентификовала неке од починиоца овог кривичног дјела, тако да не сумњам да ће даља истрага довести до рјешавања случаја. Не ради се о особама из Црне Горе, а и до сада смо имали уплив структура из иностранства, јер када државе не сарађују добро између себе, криминалци сарађују, за њих границе не постоје", казао је Миљанић.

Он је рекао да је ова операција комплексна и да је ријеч о до сада невиђеном подухвату.

"Колико се сјећам у Мексику је било оваквих случајева. Очигледно је да наши регионални картели имају добре учитеље али оно што је лоше је што га спроводе. Проблем је што они спроводе тај наум у дјело", саопштио је Миљанић.

Додао је да је веома важно рашчистити ко је надлежан за обезбјеђење судова.

"Важно је знати да судове обезбјеђује обезбјеђење које је назначено од стране судова, а не полиција. Ми немамо судску стражу нити обезбјеђење судова. Када се год не зна шта је чија надлежност и када неће то да се доведе на ниво професионализма, онда имамо овакве ствари", истакао је Миљанић.

Бивши директор АНБ-а Дејан Вукшић казао је да ствари треба гледати са позитвне стране, будући да криминалци прије 30. августа нијесу морали да копају тунеле, већ су докази били изношени кроз врата.

"Ово је велика афера, али говори да одређене структуре не могу да продру директно. Ми то посматрамо као удар на сектор безбједности, као што и јесте. Али не свиђа ми се када неко покушава да скине одговорност. Сарадња између УП, АНБ-а и тужилаштва мора да постоји", истакао је Вукшић.

Каже да је остварен помак у борби против криминала, и да када је он дошао на чело АНБ-а, у граду који је био поприште криминалних сукоба (прим.аутора Котор) није био распоређен ниједан службеник АНБ-а.

"Када сам ја дошао на мјесто директора АБН-а, сви се сјећамо колико је било убистава до тог момента. У граду који је важио за мјесто криминалних обрачуна није био постављен ниједан службеник АНБ-а. Ја не вјерујем у ненамјерност такве ствари. Хоћу да вам кажем какав је хаос био", рекао је Вукшић.

И овај тунел је, како каже, доказ да ствари нијесу такве какве су раније биле.

Предложио је чешћу употребу полиграфа, посебно приликом запошљавања у службама безбједности.

Авокат Веселин Радуловић фокусирао се на питање одговорности, коју види и на страни Вишег суда и Управе полиције.

"И да је постојала судска стража, питање је да ли би се ово спријечило. Посао страже је да се стара о безбједности судова. Радња извршења почела је у стану и ја ту видим прописте и на страни АНБ-а и УП. Да ли мислите да се у некој озбиљној држави на 30-ак метара од зграде Вишег суда може изнајмити стан, и да безбједносне службе о томе не знају ништа", рекао је Радуловић.

Како истиче, велики проблем у Црној Гори је и висок ниво неприхватања одговорности.

"Ја још нисам чуо да се код нас био који челник обратио јавности и рекао да систем не функционише, и да негдје постоји проблем", истакао је Радуловић.

Оцијенио је да су неке изјаве предсједника Вишег суда Бориса Савића биле неозбиљне.

Каже да је јасно да су непосредни извршиоци страни држављани, али да су налогодавци сигурно из Црне Горе.

Предсједник Интернационалне полицијске организације Иван Пекић казао је да је питање свих питања ко је одговоран.

"Имали смо изјаву челних људи да је ово неки њихов интерни договор да УП брине о безбједности судова, иако имамо закон којим је обавезна судска стража. Мислим да смо погријешили у систему безбједности, јер да сте имали једног позорника он би врло лако уочио и примијетио шест лица и комби испред суда", истиче Пекић.

Он је казао да се поставља питање да ли смо на моралну одговорост заборавили.

"То је проблем данашњице. То јест данашњих политичара", каже Пекић.

Додао је да данас постоје модерне, бешумне машине.

"Немојте мислити да криминалне структуре нијесу користиле такве машине. Види се беспрекорно избушена рупа. У депоу се налази велика количина кокаина, то је на црном тржишту изузетно вриједна роба. И не смијемо сада нагађати, треба пустити полицију да дође до тих лица", истакао је Пекић.

 

О Извјештају Европске комисије


Говорећи о Извјештају Европске комисије за Црну Гору, који нашој држави треба да буде достављен у окторбу Миљанић је казао да вјерује да ће бити евидентиран напредак у области борбе против корупције, највише због рада тужилаштва.

"Нажалост слиједи нам доста посла у затврању поглавља 23. и 24. Потрудићемо се да Национална стратегија у борби против корупције буде готова до Нове године", казао је Миљанић и истакао да је ријеч о кровном документу за ову област, какав Црна Гора до сада није имала.

Вукшић је рекао да се нада да ће ЕК реално сагледати ситуацију.

"Ми имамо ситуацију да су челници највиших државних институција процесуирани у озбиљним поступцима. Ми смо у рату птотив криминалних структура. Мислим да ће све ове промјене бити препознате од стране Европске комисије", рекао је Вукшић.

Радуловић је сагласан да се може констатовати напредак у дијелу рада државног тужилаштва, али изражава бојазан да резултати СДТ и СПО буду угрожени недоношењем пресуда.

Пекић истиче да се нада ће извјештај бити позитивнији. Међутим указује на бољке система безбједности.

"Имамо примјер бившег високог функционера ДПС-а Светозара Маровића који се башкари у Београду, и није након 30. августа у Спужу. То је први човјек који је правоснажно оптужен", казао је Пекић и нагласио да помака нема док се не ријеше оваква питања.

Пратите нас на

Коментари 2

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније