Политика
18. 09. 2023. 21:04 >> 23:59 11
ФИЛИП АЏИЋ
"Дио осумњичених напустио ЦГ кад је откривен тунел"
Министар унутрашњих послова Филип Аџић казао је у емисији "Наглас" на ТВЦГ да су идентификовали готово сва лица која су учествовала у копању тунела, али да је важније ко су налогодавци дјела. Казао је да нема информације да су сва идентификована лица напустила Црну Гору. Истиче да је један дио лица напустио ЦГ у ноћи када су сазнали да се открило за копање тунела.
"То је један од највећих удара на институције система. Али чудно је да се чудимо да у Црној Гори постоје овакве ствари, када знамо да су на челу судства били људи који су организовали криминалне групе, када знамо да унутар УП имамо дио службеника који су учествовали у криминалним активностима", казао је Аџић.
Он је казао да се не треба чудити, и да ћемо и у наредним годинама имати покушаје нарушавања институција.
"Сада се мафија посредством људи који су остали у тим институцијама покушава спасити. Јако сам задовољан досадашњим радом током истраге. Управо извјештавање медија је отежало да дођемо до лица који су починиоци дјела, и негдје на неки начин сугерисало тим лицима да имамо податке о њима", казао је Аџић.
Казао је да су идентификоване особе које су учествовале у копању тунела, и да још увијек чекају потврду од земаља из којих су та лица.
"Изузет је значајан број ДНК материјала, телефонски бројеви и видео записи", рекао је Аџић.
Наглашава да је све било добро испланирано, да се је све поклопило са извођењем грађевинских радова, и са великим бројем других ствари које не могу бити случајне.
Каже да су медији пренијели доста нетачних информација, које су отежале истрагу. Не мисли да су медији криви, али сматра да је ширење информација и на друштвеним мрежама и у медијима од помоћи онима који су починиоци кривичног дјела.
"Склапањем свих елемената дошло је до склапања мозаика, и лица су идентификована. Од осталих држава очекујемо потврду наших података", навео је Аџић.
Каже да је питање како је неко успио да изнајми зград у близини тих зграда. У том периоду је, како је истакао, неколико десетина радника изводило радове на суду.
"Ништа није било необично да се чују вибрације, и употреба алата, и видјели сте да ни људи који проводе вријеме у угоститељским објектима ништа нијесу примијетили", истакао је Аџић и рекао да је ријеч о добро испланираној акцији.
Оцијенио је да је сагласан да се дјело преквалификује.
"Могу се наћи и елементи напада на уставно уређење и националне безбједности Црне Горе", истиче Аџић.
"Савић требало да поднесе оставку"
Бивши предсједник Одбора за безбједност и одбрану Милан Кнежевић захвалио је "реуми жене која је вршила попис у депоу", јер каже да се без тога не би открила рупа у зиду.
"Мислим да је Борис Савић требало да поднесе оставку, па да се састане Судски савјет, да вијећа нешто о овоме. Савић је због објективне одговорности требало да поднесе оставку", навео је Кнежевић.
Истакао је да овај случај треба да буде надлежност СДТ а не ОДТ, јер је очиглледно да је ријеч о организованој криминалној групи.
Кнежевић наглашава да се у суд не може ући без проласка кроз скенер, нема употребе телефона, и то значи да је неко из суда био у депоу и давао логистичку помоћ копачима.
"У овом тренутку је јасно да је ово спрега организоване криминалне групе са неким људима у Вишем суду", истакао је Кнежевић.
Каже да су прво вјероватно контаминирале доказе двије службенице које су и пронашле тунел.
"Без организације и сарадње са неким из Вишег суда ово није могло да се одради. Нека се уради хронологија, ко је и кад улазио, ко је уписан и ко је на видео снимцима", навео је Кнежевић.
Додаје да је сарадња између Судова, МУП-а, тужилаштва "као рогови у врећи".
Поставио је и питање, "може ли бити да је неко додао неки доказ".
"Када се уђе на први спрат Вишег суда, заудара марихуана. Срећа па сам ја на другом спрату, иначе бих сваки пут из суда изашао надуван", тврди Кнежевић.
Истиће да је од кључног значаја гдје се сада налази кључ од депоа Вишег суда.
"Сад је веома важно да знамо ко из Вишег суда има кључ од депоа, и да ли истрага иде у том правцу", истакао је Кнежевић.
"Највећа одговорност на АНБ-у"
Бивши члан Одбора за безбједност и одбрану Предраг Бошковић рекао је да је поменути случај одговорност АНБ-а и МУП-а.
"Надлежност АНБ-а је да ради контра-обавјештајну заштиту, а УП да врши заштиту тих објеката", казао је Бошковић.
Овај случај је, сматра Бошковић резултат незнања и неодговорности АНБ-а.
Рекао је да се не би усагласио да има одговорности предсједника Вишег суда Бориса Савића, осим у дијелу гдје је у јавност изашао са "двије неспретне изјаве".
Он сматра и да не могу бити медији криви за компромитовање истраге, будући да су им, како каже, све информације достављале службе безбједности.
Бошковић је истакао да је било неопходно да оставке поднесу министар унутрашњих послова Филип Аџић и предсједник АНБ-а Борис Милић, и истакао да је колико год ко имао критике на рачун владавине ДПС-а та партија имала част и моралну одговорност.
"Ми смо на челним фунцкијама имали људе од интегритета и морала, и директор АНБ-а и МУП-а имају објективну одговорност да поднесу оставке", рекао је Бошковић.
Каже да се не би требало искључити могућност да иза копања тунела не стоји нека страна обавјештајна служба.
Тврди да је више криминалних активности било у последње три године у Црној Гори него за вријеме три деценије владавине ДПС-а.
Лаковић: Хапшења зависе од међународне сарадње
Бивши савјетник за безбједност предсједника Владе Миодраг Лаковић истакао је да депо није био под електронским надзором, што, како тврди, значи да је наш систем потпуно незаштићен.
"Имате ситуацију да неко у суду држи судове од депоа, па имате ситуацију да неко даје неком те кључеве и да се улази у депо. Све то мора бити под видео надзором", истакао је Аџић.
Наглашава да истрага има међународни карактер, и да хапшења вјероватно зависе од међународне сарадње.
"Нереално је да неко у центру града може да изнајми стан, да изводи грађевинске радове, имамо комби који стоји на 20 метара од суда, и нико ништа не зна. Тунел је могао да буде миниран, то је улица којом пролазе аутомобили владе", истакао је Лаковић.
Изнио је примједбе у комуникацији Владе са јавношћу.
"Министар је изјавио да су носиоци бивше власти повезани са овим, а онда смо имали изјаву Дритана Абазовића да су правосудне реформе неопходне", истиче Лаковић.
Каже да да би било кривично дјело из области организованог криминала, морају да постоје неки разлози.
"Да има више од троје учесника, да функционишу у дужем временском периоду итд...", рекао је Лаковић, и казао да постоји законска могућност да се случај у поступку пребаци из надлежности ОДТ у СДТ.
Криминална група имала је за циљ, сматра Лаковић, да дође до дроге, новца или неких других предмета.
"Мислим да је то био примарни мотив", рекао је Лаковић.
Казао је да му није логично да је мотив био да се изврши контаминација доказа.
"Онда је лакше било да је неко запалио депо или на неки други начин компромитовао доказе", истакао је Лаковић.
Он је истакао да мисли да је влада користила неке оперативне податке у маркетиншке сврхе.
"Абазовић је казао да цијели суд треба да буде подвргнут полиграфском испитивању. То је оперативна акција УП, и полиција процјењује кад ће и кога подврћи испитивању", навео је Лаковић.
Коментари 11
остави коментар