Политика
13. 09. 2023. 06:44 >> 15:42 2
УГРОЖЕНИ ДОКАЗИ
Афера "Тунел": Криминал бацио рукавицу у лице држави
Прокопавање тунела испод зграде Вишег суда у Подгорици и улазак у депо у коме се налазе докази из бројних кривичних поступака, један је од догађаја који додатно урушавају ионако слабо повјерење у рад безбједносних служби, али и правосуђа у Црној Гори, оцијенио је за Портал РТЦГ адвокат Веселин Радуловић. Истраживачка новинарка Јелена Зорић каже да на Балкану свједочимо фимским сценама, док се координатор Глобалне иницијативе за борбу против транснационалног организованог криминала Саша Ђорђевић за наш портал осврнуо на пропусте у заштити суда.
Након што је прекјуче откривено да је депо Вишег суда обијен, предсједник те институције Борис Савић јуче је јавност обавијестио да је пронађен тунел, који води до стана у Његошевој улици.
"Да се овако нешто десило у некој другој, правно уређеној држави, могли би говорити да се десило нешто невјероватно. На жалост, у Црној Гори овакви догађаји не изненађују. Након што смо видјели да заплијењене цигарете бивају отуђене и да поново завршавају на црном тржишту, сада видимо да се и заплијењена дрога може отуђити и можда поново наћи на тржишту", казао је Радуловић.
Наглашава да је тешко вјеровати да се и ова акција могла планирати и почети без унутрашње логистике.
"Изјава предсједника Вишег суда тим поводом звучи, у најмању руку, нелогично и неозбиљно. Прво, неприхватљив је и неразумљив навод да из депоа "готово ништа не недостаје". Истрага тек треба да утврди да ли и шта недостаје, али и да ли је доказни материјал из неког предмета контаминиран на било који начин", наглашава Радуловић.
Он је казао да јавност тренутно не зна шта се све налазило у депоу Вишег суда, колико је ту било опојне дроге, да ли је сва та опојна дрога била предмет вјештачења, која документа и списи су били ту, који су други предмети били смјештени у истој просторији.
"И најважније да ли Виши суд има уредну евиденцију о свему наведеном. Такође, предсједник Вишег суда не зна, нити може знати, да ли је нешто од предмета у депоу неко замијенио и да ли је доказни материјал из депоа контаминиран на било који начин. Даље, нејасно је на основу чега је предсједник Вишег суда засновао сумње да је тунел прокопан због покушаја бјекства неког од окривљених или за неки други сценарио, а не за крађу или уништавање доказа. Зато сви наводи предсједника Вишег суда звуче крајње неозбиљно", казао је Радуловић.
Исто тако, оцјењује он, неозбиљна је и непрофесионална изјава министра унутрашњих послова Фиипа Аџића да се десило нешто што су најављивали у претходном периоду да може да се деси и да то има везе са људима који се помињу као носиоци будуће власти и који имају одређене везе са криминалним структурама.
"Ако је министар полиције имао таква сазнања, поставља се логично питање шта је урадио да се тако нешто не деси, односно како се тако нешто десило иако је он знао и најављивао да се може десити. У уређеним државама овакав догађај био би разлог за моменталне оставке предсједника суда и министра полиције. На жалост, у Црној Гори данас са тих адреса слушамо овако неозбиљне изјаве које додатно урушавају кредибилитет институција", рекао је Радуловић.
Наглашава да је мишљења да је крајње вријеме да институције, прије свих државно тужилаштво и полиција, поступе професионално и да овакве случајева расвијетле у потпуности на начин који ће привести правди оганизаторе и све друге актере овог догађаја, али и јавне функционере који злоупотребљавају положај и овакве догађаје користе за убирање политичких поена у покушаје креирања афера и подметања без доказа и аргумената.
"Сцене из филмова реалност на Балкану"
Истраживачкка новинарка из Београда Јелена Зорић за Портал РТЦГ рекла је да је оно што смо гледали у филмовима и серијама о наркокартелима, сада је постало јавна реалност и на Балкану.
"Овакве вијести нас освјешћују колико су криминалци пустили корење на овим територијама и не желе никакве политичке промјене које би довеле до обрачуна са организованим криминалом", казала је Зорић.
Наглашава да је тунел је у близини ћелија у суду.
"Мислим да су можда хтјели и да убију некога, ко би дошао као оптужени или као свједок из притвора. Зло се спремало, свакако. У депоу је и 9 и по тона дроге - а и разно оружје, које је већ коришћено", казала је Зорић.
Каже да, уколико су они, који су копали тунел, имали логистику и сараднике и међу радницима суда, у том случају је крађа из депоа најмањи мотив, зато што су ти, евентуални сарадници, онда могли да им прибаве дио складиштених доказа за много мање труда него што је копање тунела.
"У Црној Гори се већ десило убиство у затвору. Снајпериста изван затвора пуцао је у жртву док је била у затворском дворишту. Свакако, тунел до судског депоа је огроман скандал, с обзиром на то да је суд смјештен у центру града, поред најважнијих институција - Централне банке, парламента, Предсједништва", казала је Зорићева.
"Тунел показао пропуст физичког и техничког обезбјеђивања зграде "
Координатор Глобалне иницијативе за борбу против транснационалног организованог криминала (ГИ-ТОЦ) Саша Ђорђевић за Портал РТЦГ сматра да је тунел који је откривен у згради суда у Подгорици озбиљан пропуст физичког и техничког обезбјеђивања зграде.
"Посебно је забрињавајуће јер је откривен у близини собе за задржавање лица и за чување доказа, укључујући заплијенјену дрогу и оружје. Очигледно је да су постојали недостаци у поступању, регистровању пропуста у раду на физичкој и техничкој заштити суда и у процјењивању њихових негативних последица", казао је Ђорђевић.
Зато је, оцјењује, кључно да најављена истрага буде одрађена како ваља и да се утврде одговорни и њихови мотиви за копања тунела.
"О мотивима сада може само да се претпоставља – бјекство, крађа или неко теже кривично дјело. Ситуација је још сложенија ако је зграда Вишег суда у Подгорици дио критичне инфраструктуре Црне Горе. Требало би да је тако и да је дио сектора за функционисање државних органа", казао је Ђорђевић.
Додаје да је физичка и техничка заштита објеката критичне инфраструктуре сложенија и подразумијева, по црногорском закону, контролу стања зграде барем једном годишње и усвојен безбједносни план у коме описан систем заштите, урађена анализа ризика и прописане мјере обезбјеђивања објекта.
"Изгледа да су објекти важни за функционисање правосудног система у Црној Гори на мети имајући у виду, на пример, да су пронађени и дронови у близини затвора у Спужу", казао је Ђорђевић.
Коментари 2
остави коментар