Политика
10. 06. 2023. 21:43 >> 21:52
ЦГО
"Јаче против сајбер криминала у тужилаштву и полицији"
Центар за грађанско образовање (ЦГО) саопштио је да изражава забринутост због неразвијене свијести о значају изградње капацитета за борбу против сајбер криминала у оквиру тужилачке и полицијске организације, а у условима изражене рањивости црногорског система на сајбер нападе.
"ЦГО позива доносиоце одлука да ово питање ставе на дневни ред како би се читав систем ефикасније изборио са овим, све чешћим, обликом криминала. ЦГО је, сходно Закону о слободном приступу информацијама, тражио податке од Управе полиције и Врховног државног тужилаштва о људским капацитетима који су опредијељени да се баве сајбер криминалом, поднијетим пријавама које обухватају ова кривична или прекршајна дјела, и њиховим епилогом. ЦГО је добио одговоре од Министарства унутрашњих послова, као надлежног органа, Вишег државног тужилаштва у Подгорици, као и основних државних тужилаштава у Подгорици, Никшићу, Бару, Беранама, Колашину, Рожајама, Херцег Новом, Плаву и Пљевљима", истиче се у саопштењу ЦГО које потписује Милица Зиндовић, сарадница на програмима.
Из те невладине организације (НВО) су додали да на основу добијених података, констатују да су организациони, технички и кадровски капацитети у области сајбер безбједности у овим институцијама на алармантно ниском нивоу.
"Конкретно, у оквиру Управе полиције, у Одсјеку за криминалистичко-обавјештајне послове, систематизована је Група за сузбијање дјела високотехнолошког криминала, у којој је свега пет службеника/ца на нивоу државе. У Тужилаштву нема специјализованих тужилаца надлежних за ову област, већ ова питања спадају у оквир општих надлежности тужилаца. Само од 1. јануара 2023. године, ових пет полицијских службеника/ца поступало је у односу на 160 поднијетих пријава од стране физичких/правних лица. Од тог броја, 139 пријава су од стране надлежног тужиоца квалификоване као кривично дјело за чије се гоњење предузима по службеној дужности, а 21 пријава није квалификована као кривично дјело. И даље траје поступање у односу на садржај 49 пријава од овог укупног броја", пише у саопштењу.
Из ЦГО су казали да је највише кривичних пријава из ове области имало Више државно тужилаштво у Подгорици, које је подигло оптужнице против 20 особа, што је резултирало са 17 осуђујућих пресуда и три ослобађајуће.
"Упркос значајном броју случајева, у различитим фазама, ни ово Тужилаштво нема надлежног тужиоца за питања сајбер безбједности. Ови случајеви су били много мање заступљени код основних тужилаштава. Такође, у неколико случајева, формирани предмети су уступљени правосудним органима Велике Британије, Шпаније и Француске, док су неки државни тужиоци одбацили те кривичне пријаве цијенећи да није било основане сумње да је извршено ово кривично дјело. Црна Гора је већ неко вријеме популарна мета за сајбер нападе, а кулминацији смо свједочили када је инфраструктура Владе, али и правосуђа и неких других институција, била снажно погођена, у августу 2022. године. Функционисање ових институција било је онемогућено и мјесецима након тога, док посљедице постоје и данас. Црногорска јавност никад није сазнала ко је за те нападе одговоран и какав је епилог покренутих истрага, нити које су стварне размјере штете, али ни што је урађено како би тако нешто убудуће превенирало", казали су из ЦГО.
Поручили су да су проблеми у домену сајбер безбједности препознати и у Стратегији о сајбер безбједности за период до 2026. године, гдје се наводи да Црна Гора не посједује адекватне механизме за детектовање сајбер пријетњи, као ни оне за довољно брз одговор и опоравак од сајбер напада.
"Илустративна је и чињеница да је, сходно Стратегији, само 1% запошљених јавних службеника прошло обуку на тему сајбер безбједности, што опомиње на неразвијену свијест о овом питању и ограничења у људским, техничким и везаним ресурсима у овој области. Вриједи напоменути и да је ЕУ 2018. године покренула Дигиталну агенду за Западни Балкан, а да је недавно спроведена процјена напретка Агенде из 2022. године, показала да се цијели регион бори за ефикасно адресирање сајбер криминала, те да дигитална писменост остаје на ниском нивоу, како међу општом популацијом, тако и у државној администрацији. У том контексту, позитивне су најаве о образовању и пуштању у рад Агенције за сајбер безбједност, као и хитних инвестиција у тој области и рад на Закону о информационој безбједности. Међутим, очито је да ово питање тек треба да завриједи пажњу доносилаца одлука и да се ту почну продуковати неки резултати", поручили су из ЦГО.
ЦГО позива доносиоце одлука да без одлагања позиционирају питање сајбер безбједности на листу приоритета, те да се посвете системском развоју сајбер капацитета на нивоу цијеле државне администрације, а посебно у оквиру државних тужилаштава и Управе полиције, који би морали имати специјализоване људске ресурсе.
"Ти органи су пресудно важни за откривање и процесуирање починилаца ових кривичних дјела, што може имати не само репресивну него и превентивну димензију", закључује се у саопштењу ЦГО.
Коментари 0
остави коментар