Политика
08. 05. 2023. 15:30 >> 15:54 1
ЗАКЉУЧЦИ ОДБОРА
"У случају Беливука и Миљковића било злоупотреба и инструментализовања службе"
Поједини полицијски функционери и службеници су, у случају укидања забране уласка у Црну Гору Вељку Беливуку и Марку Миљковићу, поступали у интересу једног криминалног клана у односу на други, што је незабиљежено инструментализовање државне службе. То је оцијенио Одбор за политички систем, правосуђе и управу у извјештају достављеном парламенту, након контролног саслушања о поступању правосудних органа у том случају, које је одржано 11. априла и 8. маја.
Одбор је оцијенио да се оправдано сумња да је укидање забране уласка Беливуку и Миљковићу плод злоуполребе појединих надлежних органа и службених лица.
"Целокупна јавност свједочи да су поједини полицијски функционери и службеници поступали у интересу једног кииминалног клана у односу на други, што је незабиљежено инструментализовање државне службе", каже се у ставовима Одбора.
Одбор се позива на информације прикупљене током контролног саслушања и оне којима располажу надлежне институције Црне Горе, Србије и Европске уније.
"Из чињеница и ових информација произилази да је укидање забране уласка учињено супротно циљу због којег је она уведена (одбрана и унутрашња безбједност), као и у интересу безбједносно интересантних и лица из криминалне сфере, чиме су доносиоци те одлуке изашли из оквира свог овлашћења и учинили злоупотребу", каже се у извјештају.
У Одбору сматрају да је неопходно да случај забране укидања уласка у Црну Гору Беливуку и Миљковићу добије јасан и неспоран правосудни епилог, на основу објективног и законито спроведеног поступка и без било каквих непримјерених утицаја.
Одбор је, како је саопштено, констатовао озбиљне оптужбе и упозоравајућа сазнања, чињенице и информације од поступајућег тужиоца и тадашњег руководиоца Основног државног тужилаштва у Подгорици.
"Оне се односе на вршење притисака ненадлежног тужиоца у овој ствари, што указује на контекст овог случаја који је обиљежен противзаконитим утицајима, илегалним мотивима и преплитањем државних службених лица са криминалним структурама", каже се у оцјенама.
Одбор очекује да Тужилачки савјет објективно испита овај случај и изнијете оптужбе, поштујући принцип самосталности тужилаштва и заштите од непримјерених утицаја било које врсте.
Одбор, како се наводи, одбацује као антисистемске и антиуставне нападе на Скупштину и Одбор у вези спровођења надзорне и контролне улоге од бившег помоћника директора Управе полицијц Зорана Лазовића, његовог браниоца и других структура.
"Одбор оцјењује да је удруживање ради противуставне дјелатности, којим се поткопава ауторитет и демократски потенцијал Скупштине, срачунато на изазивање конфузије унутар институција система и избјегавање одговорности за злоупотребе", каже се у ставовима Одбора.
У предложеним закључцима се наводи да је потребно изградити снажне механизме за процјену индивидуалне одговорности и уклањање са позиција одлучивања и из радног састава службеника и функционера полиције који су злоупотријебљавали овлашћења, поступали у интересу једног клана у односу на други, примали и извршавали упутства организованих криминалних група.
"Зато је неопходно да се и Управа полиције снажније посвети утврђивању одговорности сопствених службеника и веома важна доследна и потпуна примјена института „Безбједносне сметње за даљи рад" и ефикасно и примјерено нормативно уређење ветинга у полицији", наводи се у извјештају.
Одбор сматра да је неопходно Специјалном државном тужилаштву (СДТ) обезбиједити приступ свим базама података свих државних и органа државне управе, у складу са законом.
"Потребно је, са свих нивоа власти, дати допринос и створити претпоставке за несметано, независно и ефикасно функционисање СДТ-а и државно-тужилачке организације у цјелини", каже се у предложеним закључцима.
Коментари 1
остави коментар