- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
17. 04. 2023.
20:04 >> 20:09
5
PRETUČENI MLADIĆI U BARU
Pribilović: Etničko i vjersko nasilje se ne zove - vršnjačko
Poslanica DPS-a u Skupštini Crne Gore Suzana Pribilović kaže da prebijanje dvojice atletičara iz Sarajeva u Baru nije slučaj vršnjačkog nasilja, već kako ističe, Riječ je o nasilju na etničkoj i vjerskoj osnovi.
“Nažalost, o napadu na sportiste iz Sarajeva većina naših medija i odgovornih funkcionera govori kao o “vršnjačkom nasilju”. Ali, nijesu se potukla tamo neka djeca ispred škole oko neke cure ili ko će prvi da igra basket. Zato ovo nije slučaj vršnjačkog nasilja. Riječ je o nasilju na etničkoj i vjerskoj osnovi. Dječaci su napadnuti isključivo zbog svoje etničke i vjerske pripadnosti, i dok se to baš tako ne definiše, i osudi medijski i politički, neće ni biti adekvatno adresirano u društvu. Odnosno, biće prikriveno iza floskule o “vršnjačkom nasilju”, a zapravo je mnogo opasnije”, poručila je Pribilović u izjavu za medije.
Takvom praksom, kako kaže, nastaviće se “stavljanje pod tepih” činjenice.
“Kod nas u Crnoj Gori u posljednje vrijeme raste mržnja i netrpeljivost prema pripadnicima drugih etničkih i vjerskih grupa i ovo nije ni prvi, a nažalost ni posljednji ovakav slučaj”, navela je Pribilović.
Zato je, kako kaže, važno podizati svijest u društvu o alarmirajućim motivima koji stoje iza ovakvih napada, etnički i vjerski obojenih.
“Važno je osuditi one aktere našeg društva i udruženja koja se kriju iza religije a zapravo siju klicu podjele i mržnje prema drugome, i indoktriniraju mlade ljude mržnjom prema drugom i drugačijem. Nažalost, sve ovo podsjeća na našu ne tako davnu, mračnu prošlost, na incidente koji su naizgled bili banalni a slijedili su sve gori i opasniji. Zato smo kao društvo dužni, za početak, da pogubne pojave nazivamo pravim imenom, a ne da ih skrivamo eufemizmima i pogrešnim dijagnozama stanja u društvu”, zaključila je Pribilović.
Коментари5
Остави коментар