Политика
05. 12. 2022. 20:47 >> 20:56
ЕК О ЦРНОЈ ГОРИ
"Потребно још пресуда за прање новца и шверц дувана"
Црна Гора наставља да развија свој биланс истрага, кривичног гоњења и правоснажних пресуда у случајевима корупције на високом нивоу, али то се може додатно побољшати, упозорила је Европска комисија (ЕК). Европска комисија је данас представила свој пети извјештај о праћењу безвизног режима ЕУ са Црном Гором, Албанијом, Босном и Херцеговином, Сјеверном Македонијом и Србијом, као и Грузијом, Молдавијом и Украјином. Све те земље, истиче се, настављају да испуњавају условe. Извјештај се фокусира на радње које су предузете у циљу испуњавања препорука које је Комисија дала у ранијем извјештају у оквиру механизма за суспензију визног режима од прошле године како би се обезбиједило континуирано испуњавање услова за либерализацију визног режима. Документ такође наглашава области у којима су потребни даљи напори.
Према извјештају, Црна Гора је предузела радње да одговори на неке од претходних препорука Европске комисије, посебно у борби против прања новца и тероризма и у борби против корупције и организованог криминала.
"Међутим, Црна Гора је предузела и кораке супротне препорукама у вези са својом визном политиком и шемом држављанства инвеститорима" упозорила је Европска комисија.
У дијелу о Црној Гори, наводи се да су потребни даљи напори у области унутрашњих послова.
"Ускладити, као питање приоритета, визну политику Црне Горе са листом ЕУ и визним режимом за треће земље, посебно оне треће земље које представљају ризик од ирегуларне миграције или безбједности. Без одлагања окончати шему инвеститорског држављанства (економског држављанства). Наставити напредак у борби против организованог криминала, корупције и тероризма. Даље напредовање ка изградњи чврстог биланса резултата у случајевима корупције и организованог криминала, као и запљене, конфискације и повраћаја имовине проистекле из таквих кривичних дјела", пише у данас објављеном извјештају.
Истиче се да је важно процесуирање и суђење у случајевима прања новца и доношење новог закона о спречавању прања новца и финансирање тероризма, те континуирани напредак у имплементацији Заједничког акционог плана за борбу против тероризма за западни Балкан.
"Ухапшене су неке кључне личности организованих криминалних група, а виђене су и акције запљене рекорданих количина дроге. Први заједнички истражни тим је покренут, а број коначних осуђујућих пресуда у случајевима организованог криминала је у порасту. Међутим, земља треба да побољша свој биланс судских одлука о шверцу дувана и прању новца, коришћење финансијских истрага и способност да се одузме приход стечен криминалом. Црна Гора тек треба да ријеши неке хоризонталне системске недостатке у свом кривичном правосудном систему, укључујући начин на који се предмети организованог криминала воде пред судовима. Ово ће захтијевати ревизију употребе споразума о признању кривице у случајевима организованог и тешког криминала", пише у извјештају Европске комисије.
Истакнуто је да треба избјегавати свако даље одступање од листе ЕУ земаља којима је потребна виза.
"Црна Гора треба да обезбиједи напредак у усклађивању своје политике са листом ЕУ, посебно у погледу оних трећих земаља које представљају ризик од нерегуларне миграције или безбједности. Ово ће бити важна тема за наставак дијалога између ЕУ и Црне Горе. У контексту механиза суспензије виза и у складу са чланом 8. Уредбе о визама Комисија ће континуирано пратити и оцјењивати дјеловање Црне Горе у правцу визног усклађивања са ЕУ", поручено је у извјештају.
Европска комисија наводи да Црна Гора наставља да развија свој биланс истрага, кривичног гоњења и правоснажних пресуда у случајевима корупције на високом нивоу, али то се може додатно побољшати.
"Црна Гора треба да значајно побољша свој правни приступ и биланс финансијских истрага и одузимања имовине за кривична дјела корупције на високом нивоу. Постигнут је одређени почетни напредак у коришћењу проширене конфискације у случајевима корупције, са коначном конфискацијом у једном случају, а постоји и боље разумијевање важности покретања паралелних финансијских истрага", наводи се у извјештају.
Упозорено је да се употреба споразума о признању кривице мора спроводити са изузетном пажњом, у праве сврхе и уз поштовање свих неопходних мјера заштите.
"Успјешност у спречавању корупције наставила је да се побољшава. И Агенција за спречавање корупције и њен савјет били су проактивни у свом раду и повећали су активности у контакту са јавношћу, медијима и цивилним друштвом", наведено је у извјештају.
Коментари 0
остави коментар