- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
17. 02. 2022.
12:56 >> 12:58
PODODBOR ZA PRAVDU, SLOBODU I BEZBJEDNOST
CG da nastavi sa implementacijom reformi vladavine prava
Prioritet za dalji opšti napredak u pristupnim pregovorima, a prije nego što se krene ka privremenom zatvaranju drugih poglavlja, ostaje ispunjavanje preostalih privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24. Da bi postigla ovaj važan korak, potrebno je da Crna Gora zatvori preostale praznine u kritičnim oblastima u pravosuđu, slobodi izražavanja i slobodi medija, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala“, poručio je šef Jedinice za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom direktoratu Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju, Majkl Miler.
On je to kazao na jedanaestom sastanku Pododbora između EU i Crne Gore za pravdu, slobodu i bezbjednost koji je održan 15. i 16. februara 2022. u online formatu.
Kako je saopšteno iz Generalnog sekretarijata Vlade, tokom sastanka, predstavnici Evropske komisije i relevantnih crnogorskih institucija analizirali su ostvarene rezultate i razmatrali ključne naredne korake u oblastima obuhvaćenim poglavljima 23 i 24, koje se odnose na reformu pravosuđa, temeljna prava, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, pravosudnu saradnju, saradnju u oblasti borbe protiv krijumčarenja droga i protiv terorizma, kao i migracije i upravljanje granicama.
Miler je poručio da je važno da Crna Gora ne nazaduje kada je riječ o dostignućima u oblasti pravosuđa, gdje je potrebno pokazati posvećenost punoj i nedvosmislenoj implementaciji reformi. On je istakao da je potrebno aktivno i konstruktivno učešće svih partija u cilju povećanja parlamentarne odgovornosti, nadzora izvršne vlasti, demokratskog nadzora, poboljšanja kvaliteta zakona i ključnih imenovanja. Podsjetio je da je Evropska unija podržavala i da će nastaviti da podržava Crnu Goru u usklađivanju zakonodavstva i prakse sa pravnim tekovinama EU i evropskim standardima.
"Dosljedno sprovođenje reformi u oblasti vladavine prava u procesu pristupanja EU ostaje ključna pokretačka snaga svih pozitivnih promjena u crnogorskom društvu u cilju bolje budućnosti građana", poručila je glavna pregovaračica Zorka Kordić. Kako je kazala, transformativni kapacitet koji sa sobom nose obaveze u poglavljima 23 i 24 značajno će uticati na dalju dinamiku oblikovanja političkog pejzaža u Crnoj Gori, imajući u vidu da naročito reforma pravosuđa iziskuje viši stepen odgovornost svih političkih subjekata.
Ona je istakla da su današnja izlaganja institucija, kao i podaci koje u kontinuitetu dostavljamo Evropksoj komisji pokazatelj da su, iako je 2021. godina bila godina institucionalne konsolidacije, svi organi uključeni u reformu vladavine prava uspjeli da iznesu svoje zadate obaveze. U tom kontekstu je ukazala da je pregovaračka struktura u okrilju radnih grupa za poglavlja 23 i 24 pokazala izuzetnu proaktivnost u radu i osnažila dinamiku konsultacija i kvalitet materijala, te unaprijedila strateški okvir za planiranje, kroz dinamičke planove i prateću samoprocjenu, Akcioni plan za adresiranje preporuka iz Izvještaja EK i novi Program pristupanja Crne Gore EU.
Kako je kazala, Crna Gora je za interesovana da pokaže da je najbolji primjer primjene revidirane metodologije pregovora s EU, te ostaje posvećena ispunjavanju preostalih privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24, koja su u centru napora svih naših institucija i čije ispunjavanje će biti okidač za zatvaranje svih drugih poglavlja pravne tekovine EU.
Pregovarač za klaster 1 i šef Radne grupe za poglavlje 23, državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava Bojan Božović je kazao da je Pododbor najbolja platforma za predstavljanje rezultata koji su ostvareni u prethodnom periodu. Ukazao je da Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava, nastavlja da ulaže napore na planu ostvarenja pozitivnih praksi, kako u dijelu pravosuđa i borbe protiv korupcije, tako i u dijelu temeljnih prava.
Šefica Radne grupe za poglavlje 24 i savjetnica ministra unutrašnjih poslova Majda Adžović, je izrazila zadovoljstvo zbog konstatacije da je ostvaren značajan napredak u okviru poglavlja 24 i zahvalila Evropskoj komisiji na konstatovanom napretku koji je postignut u ovoj oblasti. Kako je kazala, ostvareni rezultati potvrđuju da se trud i rad u proteklom periodu isplatio, te da će se istim tempom nastaviti i u narednom periodu.
Sastanak Pododbora dio je redovnog političkog dijaloga između EU i Crne Gore, koji se održava u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Коментари0
Остави коментар