- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
05. 12. 2021.
12:16 >> 12:19
1
SIGMA IZVJEŠTAJ
Uspostaviti profesionalnu državnu službu
Da bi povratila svoju poziciju regionalnog lidera u procesu evropskih integracija, Crna Gora treba da uspostavi profesionalnu državnu službu zasnovanu na zaslugama i značajno unaprijedi funkcionisanje vladavine prava kako bi imala koristi od nove metodologije proširenja, navodi se u Izvještaju OECD/SIGMA o Principima javne uprave u Crnoj Gori.
prosjeku, učinak se pogoršao u oblasti razvoja politike i koordinacije od 2017. Jedina poboljšanja su u kreiranju politike zasnovane na dokazima (evidence-based policy).
Izvještaj ističe da je Crna Gora postigla određeni napredak u reformama u oblastima javnih usluga i upravljanja ljudskim resursima i pružanja usluga, dok su u drugim oblastima reforme zastale.
„U poređenju sa susjedima na Zapadnom Balkanu, Crna Gora premašuje regionalni prosjek u oblasti odgovornosti. Međutim, u drugim reformskim oblastima Crna Gora je na ili ispod regionalnog prosjeka”, navodi se u izvještaju.
Smjena vlasti ogolila politički uticaj u državnoj službi
Podsjeća se na ograničeni napredak Crne Gore u pristupnim pregovorima, gdje je Crna Gora otvorila pregovore u svim poglavljima pravne tekovine EU (acquis), ali nijedno nije zatvorila više od četiri godine.
"Smjena Vlade krajem 2020, prva od ponovnog sticanja nezavisnosti Crne Gore 2006. godine, ogolila je dubok nivo političkog uticaja ukorijenjenog u visokim državnim službama. Većina rukovodilaca je otpuštena ili dobrovoljno napustila funkciju, što je stvorilo značajan zastoj u funkcionisanju administracije", navodi se u Izvještaju o principima javne uprave.
I Izvještaju se podsjeća na ekspoze premijera i Vladin program u kome se navodi da evropske integracije ostaju jedan od prioriteta nove Vlade.
"Međutim, da bi povratila svoju poziciju regionalnog lidera u procesu evropskih integracija, Crna Gora treba da uspostavi profesionalnu državnu službu zasnovanu na zaslugama i značajno unaprijedi funkcionisanje vladavine prava kako bi imala koristi od nove metodologije proširenja EU", navodi se u dokumentu.
Iako reforma javne uprave ostaje politički prioritet, nove strategije koje postavljaju okvir za reforme su još u izradi.
"Implementacija reformi predviđenih u prethodnoj Strategiji RJU i Programu reforme upravljanja javnim finansijama ostaje ograničena, pošto je manje od polovine ciljeva postignuto do isteka 2020. godina", kaže se u izvještaju.
Veliki politički uticaj među višim rukovodiocima
Unaprijeđeni pravni okvir je jedan od glavnih razloga za napredak u procjeni od 2017. godine, zajedno sa poboljšanom dostupnošću podataka za procjenu. Međutim, ocjenjuje se da je upravljanje ljudskim resursima i dalje fokusirano uglavnom na osiguravanje usklađenosti sa zakonima, a ne na stvarno upravljanje ljudskim resursima.
"Većina visokih državnih službenika napustila je funkcije zbog ostavki, ukidanja i reorganizacije državnih organa nakon promjene Vlade 2020. godine, što ukazuje na veliki politički uticaj među višim rukovodiocima", navodi se u dokumentu.
Ocijenjeno je i da menadžment javne uprave nije fokusiran na rezultate, već na ispunjavanje formalnih zahtjeva. Pristup informacijama, kaže se, nije u potpunosti funkcionalan, o čemu svjedoči značajan broj žalbi i visok udio uspješnih žalbi.
"Uprava često ne reaguje na zahtjeve u zakonskom roku, a proaktivno objavljivanje informacija je nedosljedno. Efikasnost rada nadzornih institucija je ograničena, na osnovu niske stope implementacije njihovih preporuka. Prosječno trajanje upravnih sudskih postupaka značajno je povećano u odnosu na 2017. zbog velikog broja pristiglih predmeta", stoji u izvještaju.
Navodi se da su uspostavljanje okvira interoperabilnosti i obezbjeđivanje besplatnih digitalnih potpisa ključni pomaci u pružanju usluga, ali da je taj potencijal i dalje nedovoljno iskorišćen.
Izvještaj konsatuje i da uvođenje programskog budžeta 2021. godine označava poboljšanje u transparentnom upravljanju javnim finansijama, ali da je kvalitet fiskalnog planiranja u kratkoročnom i srednjem roku i dalje nizak.
Principe javne uprave koje su definisali OECD/SIGMA, osnova su za rad Evropske komisije u oblasti reforme javne uprave. Principi definišu šta dobro upravljanje podrazumijeva u praksi i navode glavne zahtjeve koje bi zemlje trebalo da slijede tokom procesa pridruživanja EU.
Ivan Mijanović, TVCG
Коментари1
Остави коментар