- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
21. 12. 2020.
10:50 >> 11:03
1
ŽENSKA POLITIČKA MREŽA
Najmanje jedan potpredsjednik Skupštine da bude žena
Ženska politička mreža Crne Gore uputila je danas Radnoj grupi za izradu Predloga izmjena i dopuna Poslovnika Skupštine Crne Gore inicijativu da se izmjenama Poslovnika propiše obaveza da najmanje jedan potpredsjednik Skupštine mora biti žena.
ŽPM je, u svom obraćanju članovima i članicama Radne grupe, ukazala da je od uvođenja višestranačja, samo jedna žena bila na čelu Skupštine Crne Gore – Vesna Perović, te da je prije par dana, preciznije 17. decembra 2020. godine, po prvi put izabrana žena na mjesto potpredsjednice Skupštine Crne Gore – Branka Bošnjak.
"Izbor gospođe Branke Bošnjak za potpredsjednicu Skupštine Crne Gore smatramo značajnim iskorakom u osnaživanju položaja žena na mjestima odlučivanja, a naročito na rukovodećim pozicijama u Skupštini Crne Gore", navode iz ŽPM.
Ženska politička mreža je osvrćući se na raspravu o izboru Branke Bošnjak naglasila da način argumentacija koja je korišćena ovim povodom na plenumu dodatno ohrabruje i stvara uvjerenje da je i kod nas konačno podignuta svijest o neophodnosti pozicioniranja žena na mjestima rukovođenja u Skupštini Crne Gore.
"Posebno ukazujemo na činjenicu da su predstavnici gotovo svih klubova i vlasti i opozicije, bez obzira na njihov način glasanja, u svojim diskusijama jasno naglašavali važnost izbora žene na mjesto potpredsjednika Skupštine Crne Gore", navodi se u saopštenju.
Zahtjev Ženske političke mreže da se propiše kao obaveza da najmanje jedan potpredsjednik Skupštine mora biti žena, kako su kazali, proizilazi iz činjenice da dosadašnja praksa u Crnoj Gori govori da se značajni iskoraci u ostvarivanju rodne ravnopravnosti na mjestima odlučivanja kod nas, nažalost, ostvaruju samo kada je to propisano kao imperativna zakonska obaveza.
Podsjećaju da je istovremeno, u zemljama okruženja više puta je na čelu parlamenta bila žena.
Imamo, kako dodaju, iskustvo da je u nekim zemljama u par mandata na čelu parlamenta bila žena.
"U gotovo svim zemljama okruženja, ne samo u ovom trenutku nego i tokom posljednjih desetak godina, na mjestu potpredsjednika je najmanje jedna žena i to je potpuno uobičajena praksa do mjere da nikad nije ni postojala potreba da se to i konkretno propiše", navodi se u saopštenju.
Kako bi se otklonio rizik da napredak ostvaren izborom Bošnjak, ne bude samo privremen, te obezbjedio kontinuitet u pozicioniranju žena u rukovodstvu Skupštine Crne Gore, iz ŽPM smatraju neophodnim da se obavezujućom normom u Poslovniku obezbjedi da i u budućem periodu zadržimo dostignuti napredak.
"Vjerujemo da će se naglašena rodna osviješćenost koju su pokazali predstavnici partija u diskusijama povodom izbora gospođe Bošnjak potvrditi i kroz srazmjeran nivo spremnosti da podrže ovu inicijativu i usvajanjem ove imperativne norme obezbjede očuvanje dostignutog napretka", navodi se u saopštenju.
Коментари1
Остави коментар