- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
01. 02. 2020.
15:39 >> 15:52
22
PARTIJE U SRBIJI
Negativna kampanja odraz prošlosti
Negativna kampanja koja je protiv Crne Gore pokrenuta iz Beograda, nakon usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti, odraz je vraćanja u prošlost i dubokog lutanja srpskog društva, ocijenili su za TVCG iz Crnogorske partije u Srbiji. S druge strane iz Lige socijaldemokrata Vojvodine poručuju da su se nacionalističke snage u Beogradu probudile jer usvajanje tog akta doživljavaju kao prepreku za eventualnu reinstalaciju velikosrpskog projekta.
Crnogorska zajednica u Srbiji nije zadovoljna svojim statusom. To se, smatraju u Crnogorskoj partiji, najbolje vidi u porukama koje našim sunarodnicima u Srbiji šalje ministar inostranih poslova Ivica Dačić, koji se često crnogorcima obraća kao da su građani drugog reda.
“Politička partija koju predvodi Ivica Dačić vodi Ministarstvo koje je zaduženo za implentaciju Zakona o službenoj upotrebi crnogorskoj jezika i da u Opštini Vrbas, iako postoji imperativna norma, crnogorski jezik nije uveden u službenu upotrebu”, kazao je Nenad Stevović iz Crnogorske partije.
Dešavanja u Beogradu nakon donošenja Zakona o slobodi vjeroispovijesti, uključujući i huliganski napad na crnogorsku Ambasadu, ne odražavaju, vjeruje Stevović, stav većine građana Srbije.
“Sličan scenario mini kristalnih noći dešava se uvijek nakon što se neuspjela i jalova politika zvaničnog Beograda suoči sa stvarnošću da i region i Evropa i Sjedinjene Države ne žele da se Zapadni Balkan vrati u 13 vijek. Lično kao i drugi Crnogorci koji su rođeni u ovoj državi i čijim su porodicama ovdje i grobovi i kolijevke, osjećao sam se uvrijeđeno i razočarano”, kazao je Stevović.
U Ligi socijaldemokrata Vojvodine, čiji je novoosnovani savez Vojvođanski front, na predstojećim izborima podržati i Crnogorska partija, smatraju da je Zakon probudio nacionalističke snage. U Srbiji, kako su kazali, reaguju kada god misle da se ugrožava mogućnost reinstalacije velikosrpskog projekta.
“Danas uloga SPC u Crnoj Gori kojom se upravlja iz Beograda, otrpilike u simboličkom smislu treba da ima ulogu kao što je Sedmi bataljon imao za vrijeme Miloševićeve diktature kao prisustvo države Srbije u Crnoj Gori”, kazao je Bojan Kostreš iz Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Zbog toga je i pojačana nervoza zbog donošenja zakona, koji je, ocjenjuje Kostreš, potpuno regularan.
“Crna Gora ima apsolutno pravo da donese takav zakon i uređuje svoja unutrašnja pitanja. Nije suština u Zakonu, suština je u urušavanju ideje o mogućnosti da se jednog dana reosnuje velikosrpska ideja. Zbog toga se oni bune i u vlasti i u opoziciji, i oni ne reaguju agresivno prema Crnoj Gori oni reaguju agresivno i prema građanskoj Srbiji koja kaže da Crna Gora samostalna i ima pravo da uređuje unutrašnje odnose”, kazao je Kostreš.
Prvi korak za rješenje problema crnogorske zajednice bio bi da zvanični Beograd konačno prizna i pomiri se sa činjenicom da je Crna Gora nezavisna država.
Borislav Višnjić, TVCG
Види још
Коментари22
Остави коментар