Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Podgoricom

[ Objavila B.B. ]

19. 11. 2019. 13:24 >> 13:40

U GLAVNOM GRADU

Porez na nepokretnost na najnižoj stopi

Predstavnici Sekretarijata za finansije Glavnog grada istakli su da je porez na nepokretnost na najnižoj stopi koju propisuje Zakon, ocijenjeno je na centralnoj javnoj raspravi povodom Nacrta odluke o porezu na nepokretnost.

Kako je istakao sekretar za finansije Miomir Jakšić, donošenje nove Odluke o porezu na nepokretnost na lokalnom novou uslovila je promjena Zakona o porezu na nepokretnost koji je usvojen u aprilu. Osnovica za utvrđivanje poreza na nepokretnosti, kako je pojasnio, je tržišna vrijednost nepokretnosti na dan 1. januara godine za koju se porez utvrđuje.

"U odnosu na prethodnu Odluku o porezu na nepokretnost, Glavni grad ni jednu stavku nije povećao. Ostale su na istom nivou. Zakonom je definisano da stopa poreza na nepokretnost može da se kreće u rasponu od 0,25 do 1 odsto. Te stope kod nas su minimalne. Najveća je stopa je 0,42 odsto za poslovne objekte, a za sekundarne stambene objekte 0,58 procenata", kazao je sekretar Jakšić.

Niske poreske stope u ovoj Odluci predložene su u skladu sa namjerom gradske uprave da stimuliše proizvodnju.

"Stavili smo najnižu stopu na proizvodne objekte i hale i ta stopa iznosi 0,28 odsto. Na ovaj način želimo da damo doprinos samoj prozvodnji kako bi realan sektor mogao što bolje da se razvija i da poreska opterećanja budu na najnižem mogućem nivou", poručio je Jakšić.

Odluka, kako je kazao, predviđa umanjenja poreza na nepokretnost u odnosu na lokaciju, kvalitet, kao i starost objekta.

"Na taj način smo u potpunosti ispoštovali zakonske obaveze koje su Zakonom definisane", kazao je Jakšić.

Dodao je kako je Odlukom definisano da za stambene objekte u izgradnji naplata poreza otpočinje od momenta tehničkoh prijema, odnosno maksimalno tri godine od momenta izdavanja građevinske dozvole.

"Na taj način smo željeli da investitore oslobodimo plaćanja poreza, dok je u fazi izgradnje neki objekat. Onog momenta kad se u Katastru prevede onda počinje obračuvanje poreza na napokretnost", zaključio je Jakšić.

Takođe, održana je javna rasprava i o Nacrtu odluke o visini, načinu obračunavanja i plaćanja članskog doprinosa Turističkoj organizaciji Glavnog grada-Podgorice. Obveznici plaćanja članskog doprinosa su pravna lica, fizička lica i preduzetnici koji na teritoriji Glavnog grada Podgorice imaju svoje sjedište ili organizacionu jedinicu, odnosno društvo koje obavlja turističku, ugostiteljsku i/ili sa turizmom neposredno povezanu djelatnost.

Javna rasprava o Nacrtu ove dvije Odluke počela je 7. novembra 2019. godine i traje 15 dana. Primjedbe, predlozi i sugestije dostavljaju se u pisanoj formi na adresu: Sekretarijat za finansije Glavnog grada Podgorica, Ulica Njegoševa br. 13 ili na e-mail: finansije@t-com.me, do isteka roka za javnu raspravu.

"Sekretarijat za finansije će razmotriti primjedbe, predloge i sugestije učesnika javne rasprave, a predviđeno je da se odluke primjenjuju od 1. januara naredne godine", zaključili su u Sekretarijatu.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније