- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Izbori 2024
09. 09. 2024.
08:24 >> 08:24
Pokret Naprijed
Ponovnom upotrebom knjiga do ušteda za nove projekte
Bojana Radojević, kandidatkinja za odbornicu sa liste broj 2 "Dr Vuk Kadić - Pokret Naprijed - Za Podgoricu i porodicu", smatra da bi racionalnijim koriščenjem udžbenika u osnovnim školama, koje đaci dobijaju besplatno, moglo da se uštedi oko milion i po eura u periodu od dvije godine. Taj novac bi, kako je rekla, mogao da se iskoristi za neke važne projekte u Glavnom gradu.
„Udžbenici od prvog do trećeg razreda su trenutno osmišljeni tako da se u njima piše i crta, što ih čini neupotrebljivim za naredne generacije. Međutim, od četvrtog razreda već postoje osnovni udžbenici i zbirke, poput onih za fiziku i matematiku i drugi koji bi mogli da se koriste i u narednim godinama. Ako bismo zadržali ove udžbenike za više generacija, a dodali radne sveske, dnevnike čitanja i druge materijale koji su predviđeni da se koriste jednom, mogli bismo uštedjeti najmanje 30 odsto sadašnjih troškova“, ističe Radojević..
Ova ušteda bi, kako kaže, bila značajna - prema nekim procjenama, iznosila bi oko milion i po eura u periodu od dvije godine, a taj novac bi mogao biti preusmjeren na druge važne projekte
„Trenutno, od starih udžbenika imamo jedinu korist što ih recikliramo, ali to nije dovoljno“, dodaje Radojević, ističući da bi dugotrajnije korišćenje udžbenika donijelo konkretnije koristi i povećalo svijest o zajedništvu kod djece.
Ona se takođe zalaže za digitalizaciju udžbenika za starije razrede, što bi dodatno smanjilo troškove, ali i omogućilo savremeniji i pristupačniji način učenja.
„Digitalni udžbenici su budućnost obrazovanja i ključan korak ka modernizaciji školskog sistema u starijim razredima, posebno kod djece sa teškoćama u razvoju i invaliditetom, zbog većih mogućnosti prilagođavanja sadržaja i formata sadržaja. Digitalni udžbenici mogu biti interaktivni, doprinose većem angažovanju učenika i motivišu učenike za samostalan i kreativan rad", zaključuje Radojević.
Dodaje da korišćenje digitalnih udžbenika može da doprinese stvaranju navika da se računari i tableti, koriste za učenje, ne samo za igru.
Коментари0
Остави коментар