- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
11. 07. 2025.
17:55 >> 17:59
EPCG objavila prvi izvještaj po GRI standardima: Novi iskorak ka održivijem poslovanju
Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) objavila je prvi Izvještaj o održivosti izrađen po standardima Globalne inicijative izvještavanja (Global Reporting Initiative Standards), čime je formalno zakoračila u novu fazu poslovanja – onu u kojoj održivost, transparentnost i dugoročna vizija postaju sastavni dio svakodnevnog odlučivanja. Time je otvoreno novo poglavlje ka većoj odgovornosti u pogledu uticaja kompanije na životnu sredinu, društvo i korporativno upravljanje (ESG), saopšteno je iz kompanije.
Kako se naglašava, GRI standardi predstavljaju najpriznatiji međunarodni okvir za izvještavanje o održivosti, koji omogućava kompanijama da jasno, mjerljivo i uporedivo predstave svoj uticaj na ključne aspekte održivog razvoja. Izvještavanje po GRI standardima pruža svim zainteresovanim stranama – od potrošača i investitora, do lokalnih zajednica i regulatora – uvid u konkretne mjere, ciljeve i rezultate EPCG u oblasti održivosti.
"Objavljivanje izvještaja po GRI standardima odraz je naše volje da se suočimo sa sopstvenim uticajem, dobrim i lošim stranama, i da ga stalno unapređujemo“, izjavio je Ivan Bulatović, izvršni direktor EPCG. „U vremenu u kojem energetska tranzicija više nije pitanje izbora, već nužnosti, EPCG bira put koji spaja stabilnost, odgovornost i razvoj.“
U izvještaju su obuhvaćeni ključni koraci koje je EPCG preduzela tokom 2024. godine – uključujući ekološku rekonstrukciju Termoelektrane „Pljevlja“, projekte solarnih i vjetroelektrana, rješavanje ekoloških žarišta i brojne inicijative koje se tiču energetske efikasnosti i uključivanja lokalnih zajednica.
Kako su rekli, posebno su važni planovi za budućnost – EPCG do 2029. godine planira uvođenje 588 MW novih kapaciteta iz obnovljivih izvora, što bi omogućilo godišnju proizvodnju od 797 GWh čiste energije. Takođe, do 2041. godine planirano je stavljanje TE "Pljevlja“ u hladnu rezervu – važan potez u cilju dugoročnog smanjenja emisija.
"Ovo je početak jednog procesa koji neće uvijek biti lak, ali koji mora biti dosljedan“, ističe Bulatović.
On napominje da im GRI standardi pomažu da postave mjerila, ali i da budu otvoreni prema javnosti – i kad postižu ciljeve, ali i kad ih tek postavljaju.
Objavljeni izvještaj jasno pokazuje da EPCG vidi održivost kao trajnu obavezu – i kao putanju koja se mjeri konkretnim rezultatima.
Izvještaj je dostupan na sajtu EPCG i predstavlja temelj za kontinuirano praćenje napretka ka održivijem poslovnom modelu, dodaje se.
Коментари0
Остави коментар