- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
11. 07. 2025.
12:31 >> 12:31
Čitaj mi:
Za sedam godina 116 miliona eura pomoći iz IPA fondova
Evropska komisija (EK) je, od 2014. do 2020. godine, Crnoj Gori dodijelila približno 116 miliona eura bespovratne pomoći iz IPA fondova, obuhvatajući širok spektar sektora, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova (MEP).
Iz tog Vladinog resora su kazali da je u srijedu i četvrtak, u cilju ocjene napretka i usmjeravanja reformskih procesa koje podržava Instrument pretpristupne podrške Evropske unije (IPA), održan Sektorski nadgledni odbor za IPA-u.
Kako su naveli, sastanak je okupio predstavnike institucija Crne Gore, korisnike IPA sredstava i partnere iz relevantnih direktorata EK, kako bi se razmotrili dosadašnji rezultati u sprovođenju i razgovaralo o narednim koracima u reformama koje se finansiraju iz sredstava EU.
„Događaj je bio značajna prilika za predstavljanje i analizu postignutih rezultata u ključnim oblastima podržane kroz IPA instrument, koje uključuju vladavinu prava, reformu javne uprave, energetiku, zaštitu životne sredine, transport, trgovinu, obrazovanje, zapošljavanje, socijalnu zaštitu, inovacije i poljoprivredu i ruralni razvoj“, kaže se u saopštenju.
Iz MEP-a su rekli da su, između ostalog, učesnici razmatrali pravne, institucionalne i operativne preduslove koji su od suštinskog značaja za efikasnu i održivu implementaciju programa finansiranih IPA sredstvima.
Sastanak su, kako su kazali, otvorili generalni direktor Direktorata za koordinaciju finansijske podrške EU u MEP-u Bojan Vujović i državna sekretarka u Ministarstvu finansija i nacionalna službenica za ovjeravanje Milica Adžić.
U saopštenju se navodi da je zamjenica šefa Sektora za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori Lizelot Isakson još jednom potvrdila kontinuiranu podršku Unije reformskim naporima Crne Gore.
„U periodu od sedam godina, od 2014. do 2020. (IPA II perspektiva), EK je Crnoj Gori dodijelila približno 116 miliona EUR bespovratne pomoći iz IPA fondova, obuhvatajući širok spektar sektora“, kaže se u saopštenju.
Iz MEP-a su rekli da su mnogi programi i projekti podržani iz tih sredstava i dalje u fazi realizacije.
Oni su kazali da je tokom sastanka istaknut značajan napredak u njihovom sprovođenju, koje je takođe započeto i u okviru IPA III perspektive (2021–2027), sa ukupnom alokacijom EU sredstava od približno 105 miliona EUR.
„Tokom dvodnevnog sastanka, pažnja je bila posvećena i praćenju sprovođenja Reformske agende Crne Gore, koja predstavlja strukturisani skup političkih, pravnih i institucionalnih reformi koje se sprovode u okviru procesa pristupanja EU“, navodi se u saopštenju.
Iz MEP-a su podsjetili da je Reformska agenda podržana sa ukupno 383,5 miliona eura (110 miliona eura u vidu grantova i 273,5 miliona kroz povoljne kredite), navodeći da to predstavlja značajnu podršku državnom budžetu, javnoj upravi i građanima Crne Gore.
„Učesnici sastanka su ocijenili dinamiku realizacije 32 ključne reforme predviđene Agendom“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je diskusija omogućila da se istakne ostvareni napredak, ali i identifikuju oblasti koje zahtijevaju dodatne napore i ubrzanje procesa.
„U narednim godinama, crnogorske institucijeće biti fokusirane na efikasno korišćenje raspoloživih sredstava, što će doprinijeti ubrzanju reformi, usklađivanju sa standardima EU i daljem napredovanju Crne Gore ka članstvu u Uniji“, kaže se u saopštenju.
Naglašeno je da će ključ uspjeha biti u pravovremenom identifikovanju oblasti za unapređenje i kontinuiranom jačanju institucionalnih i kadrovskih kapaciteta, kako bi se osigurala spremnost za upravljanje strukturnim i kohezionim fondovima EU nakon pristupanja.
Коментари0
Остави коментар