- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
10. 07. 2025.
11:07 >> 11:07
Privremena obustava radova u rudniku “Šuplja stijena” nakon inspekcijskog nadzora
Ministarstvo energetike i rudarstva obavjestilo je da je, nakon inspekcijskog nadzora rudarske i geološke inspekcije, izrečena privremena mjera obustave izvođenja rudarskih radova na odlaganju flotacione jalovine na određenim dijelovima flotacionih jalovišta u okviru rudnika olova i cinka „Šuplja stijena“, kojim upravlja kompanija Gradir Montenegro d.o.o. Pljevlja.
"Ova mjera ne znači potpuno zatvaranje rudnika, već je donijeta kao preventivna i zaštitna mjera nakon ekološkog incidenta izazvanog pojavom koja se prema Zakonu o zaštiti i spašavanju kvalifikuje kao “veća nesreća”, s obzirom na štetu po životnu sredinu i kontaminaciju rijeke Ćehotine. Privrednom društvu je rješenjem naloženo da: privremeno obustavi izvođenje radova na odlaganju flotacione jalovine unutar eksploatacionog polja, omogući nesmetan pristup stručnim timovima i nadzoru, koji sprovode geološka istraživanja u skladu sa nalogom Geološke inspekcije od 4. jula 2025. godine", piše u saopštenju.
Mjera ostaje na snazi do ispunjenja sljedećih uslova: završetka geoloških istraživanja i dobijanja validnih rezultata, izrade Plana zaštite i spašavanja i pribavljanja saglasnosti od Ministarstva unutrašnjih poslova, pripreme i odobravanja tehničkog rješenja koje će spriječiti slične incidente u budućnosti.
"U konkretnom slučaju, šteta je nastala formiranjem kaverne (šupljine) u tlu flotacionog jalovišta, usljed iznenadne geološke pojave, najvjerovatnije zemljotresa, klizišta ili odrona. Ta kavernacija je omogućila vodi iz flotacionog jezera da pronađe podzemni put do udaljenih izvorišta, što je izazvalo zagađenje vodotokova. Važno je istaći da nije došlo do fizičkog oštećenja brane jalovišta kao rudarskog objekta, niti je nesreća nastala usljed neadekvatnog izvođenja rudarskih radova. Geološka pojava djelovala je kao viša sila, s efektima koji su se proširili i van teritorije opštine Pljevlja", piše u saopštenju.
Kako navode, s obzirom na osjetljivost situacije, način na koji je koncesionar Gradir Montenegro pristupio sanaciji kaverne biće dodatno preispitan.
"O zakonitosti nužnih odstupanja u dijelu izvođenja rudarskih radova tokom sanacije odlučiće nadležni sud u Pljevljima, po zahtjevu Rudarske inspekcije", piše u saopštenju.
Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović, poručio je da je razvoj sektora rudarstva i valorizacija mineralnih resursa važna razvojna šansa Crne Gore.
"Međutim, niti jedan projekat, nijedna investicija, neće imati prolaz ako se ne sprovodi odgovorno, u skladu sa zakonom i uz puno poštovanje ekoloških standarda. Tamo gdje se ugrožava zdravlje ljudi, priroda i javni interes, moramo reagovati odlučno. Ne gradimo ekonomiju po svaku cijenu, već državu u kojoj razvoj ide ruku pod ruku sa zaštitom životne sredine“, kazao je Šahmanović.
Коментари0
Остави коментар