- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
04. 05. 2025.
07:15 >> 07:15
Čitaj mi:
Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.
Pravedna tranzicija je kroz poslovnu transformaciju model po kojem će u Rudniku uglja nastojati da se što bolje pripreme za prestanak rada termoelektrane, a posljedično i rudarske kompanije koja tom proizvođaču struje godišnje isporučuje preko 90% iskopanog tzv. crnog zlata.
Iako se takva situacija neće desiti makar u narednih 15 godina, formiranje novih pogona u kojima će raditi trenutno angažovani radnici Rudnika uglja praktično je počelo, kaže izvršni direktor najvećeg pljevaljskog preduzeća Nemanja Laković.
"Između ostalog, imamo građevinsku grupu koja trenutno broji nekih 80 ljudi, tako da ta grupa već posluje na tržištu, dobija tendere i izvodi radove u Pljevljima, i nadamo se da će se proširiti i na druge gradove. Imamo službu zaštite lica i imovine i tu smo napravili isto neku uštedu od oko 800.000 do 1.000.000 eura na godišnjem nivou. Zakupili smo asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić koju otvaramo ove godine. Odjeljenje za transport takođe planiramo da izbacimo na tržište. Ima 30 kamiona, pokušavamo to da uradimo. Znači, ovo je sve u skladu sa preporukama Evropske unije o pravednoj tranziciji", kaže Laković.
Pored pomenutih, Laković najavljuje i realizaciju još nekih projekata.
"Unutar Rudnika uglja, na odlagalištu Grevo, planiramo da izgradimo solarnu elektranu od 50 MW. U sklopu projekta izmještanja rijeke Čehotine isprojektovali smo malu mini hidroelektranu od 2,2 MW. Imamo službu mašinskog održavanja koja nam broji preko 250 ljudi, koju planiramo isto da stavimo na tržište, a zainteresovani smo i za ulaganje u drvnu industriju Crne Gore", istakao je Laković.
U Pljevaljskom rudniku uglja trenutno je oko 1.250 zaposlenih, dok je nedavno urađenom sistematizacijom radnih mjesta predviđeno da taj broj bude 1.300.
Коментари0
Остави коментар