- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
19. 11. 2024.
21:13 >> 21:08
Čitaj mi:
Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa
"Zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima, još jedan korak ka zatvaranju poglavlja 15"
Skupština Crne Gore danas je usvojila Zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima, što predstavlja značajan korak u unapređenju energetske sigurnosti države i ispunjenju ključnog završnog mjerila za zatvaranje Pregovaračkog poglavlja 15 – Energetika, saopšteno je iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa.
Ističe sa da je tokom skupštinske rasprave, ministar rudarstva, nafte i gasa Šahmanović, istakao je da ovaj zakon ne samo da obezbjeđuje stabilno snabdijevanje naftnim derivatima, već postavlja temelj za dugoročno održivu energetsku politiku i jačanje sigurnosti snabdijevanja u cijelom regionu.
“Ključne odredbe Zakona su formiranje i održavanje obaveznih rezervi naftnih derivata koje pokrivaju tromjesečne potrebe građana i privrede u slučaju poremećaja u snabdijevanju. Struktura rezervi: 85 odsto eurodizel i 15 odsto bezolovni benzin, u skladu sa potrebama tržišta. Cilj je da se ukupne količine obaveznih rezervi obezbijede do 2029. godine. Direktna podrška EU od 7,5 miliona eura, namijenjena adaptaciji rezervoara u Baru i početnom formiranju rezervi”, navodi se u saopštenju.
Prednosti Zakona su, kkao ističe, jačanje energetske sigurnosti kroz uspostavljanje minimalnih rezervi naftnih derivata. Poboljšanje nadzora nad tržištem naftnih derivata i energetskom infrastrukturom.
“Obezbjeđenje finansijske stabilnosti i dodatnih prihoda državnog budžeta. Otvaranje mogućnosti da Crna Gora postane regionalni centar za skladištenje strateških rezervi. Ministar Admir Šahmanović naglasio je važnost saradnje svih zainteresovanih strana: „Ovaj zakon je rezultat predanog rada i posvećenosti unapređenju energetske stabilnosti Crne Gore. Ključ našeg uspjeha leži u saradnji na svim nivoima, s ciljem održivog razvoja i boljeg kvaliteta života naših građana.“, saopšteno je iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa.
Usvajanjem ovog zakona, Crna Gora pravi odlučan korak ka završetku pregovora u oblasti energetike, dok istovremeno jača svoju poziciju kao pouzdan partner u regionalnom energetskom sistemu.
Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa ostaje posvećeno transparentnosti i otvorenoj komunikaciji s javnošću i poslanicima. Cilj je osigurati stabilan razvoj energetskog sektora i sigurnost građana.
Коментари0
Остави коментар