- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
15. 11. 2023.
09:17 >> 09:19
CIJENE NASTAVLjAJU DA PADAJU
IEA očekuje znatno slabiji rast potražnje za naftom naredne godine
Potražnja za naftom će u narednoj godini porasti znatno slabije, procjenili su u Međunarodnoj agenciji za energiju (IEA), uzdajući se da će centralne banke sniziti kamatne stope i da će cijene na tržištima nastaviti silaznom putanjom.
U ovoj godini bi svjetska potražnja trebalo da poraste za 2,4 miliona barela dnevno, izračunala je IEA, podigavši dosadašnju procjenu za 100 hiljada barela dnevno, uprkos sporijem rastu gotovo svih velikih ekonomija.
"Potražnju su u ovoj godini podržale otporne isporuke iz Sjedinjenih Amričkih Država (SAD) i rekordna septembarska potražnja iz Kine", navodi IEA koja savjetuje Organizaciju za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), prenosi SEEbiz.
Njena nova procjena bliža je onoj Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), koja je objavila da očekuje rast potražnje u ovoj godini od 2,46 miliona barela dnevno.
U narednoj godini, potražnja bi trebalo da poraste za 930 hiljada barela dnevno, pokazuju novi proračuni IEA, neznatno više nego što su u agenciji do sada očekivali.
Procjena se oslanja na nadu da će kamatne stope biti snižene i da će cijene nafte nastaviti silaznim trendom.
Na početku naredne godine, tržišta bi, prema IEA-i, mogla imati višak u snabdijevanju, nakon značajnog manjka na kraju ove godine, zbog smanjenjih isporuka iz Saudijske Arabije i Rusije.
"Potražnja i dalje premašuje dostupnu proizvodnju pred zimu na sjevernoj hemisferi, pa će tržišna ravnoteža i u dogledno vrijeme biti osjetljiva na izraženije ekonomske i geopolitičke rizike i na nove oscilacije", navodi se u mjesečnom izvještaju IEA-e.
Na londonskom tržištu cijena barela spustila se prema 82 USD, s najviše septembarske vrijednosti od 98 USD, budući da trgovce brinu ekonomski rast i potražnja, koji su potisnuli u drugi plan smanjeno snabdijevanje iz OPEC-a i njegovih saveznika i sukob na Bliskom istoku.
OPEC u narednoj godini očekuje rast potražnje od 2,25 miliona barela dnevno. Razlika u odnosu na IEA-inu prognozu od 1,32 miliona barela dnevno odgovara otprilike jedan odsto dnevne svjetske potrošnje i može se uporediti s dnevnom proizvodnjom članica OPEC-a Libije.
"Potražnja će u narednoj godini usporiti kada se završi i posljednja faza oporavka ekonomije od pandemije i kada u prvi plan ponovo izbiju sve izraženije poboljšanje energetske efikasnosti, širenje voznog parka električnih vozila i strukturni faktori", procjenjuju u IAE.
Коментари0
Остави коментар