Економија
23. 09. 2023. 22:11 >> 22:12
РАЧУНОВОЂЕ
“Забрињава мањи прилив директних страних инвестиција у овој години”
Црној Гори потребан је одржив економски развој и финансијска стабилност, поручено је са Међународног конгреса рачуновођа и ревизора, у организацији Института сертификованих рачуновођа Црне Горе, који је одржан у Улцињу.
Како се наводи у саопштењу, на догађају је учествовало више од 400 учесника, а тема овогодишњег конгреса била је ”Рачуноводствено/ревизорска професија у функцији имплементације циљева одрживог развоја“. Представљени су радови аутора из земље и региона.
Један од закључака је и да су нужна рјешења за смањење инфлационих кретања.
Такође, констатовано је да су резултати банкарског сектора на историјском максимуму, док забрињава мањи прилив директних страних инвестиција у овој години.
Током Конгеса учесници су говорили о бројним актуелним темама за рачуноводствено ревизорску професију, али и другим темама значајним за црногорско друштво и очување јавног интереса.
“Рачуноводствено ревизорска професија има једну од најважнијих улога у имплементацији циљева одрживог развоја. То је један од закључака XВИИИ Међународног конгреса рачуновођа, и већина радова представљених у Зборнику, била је посвећена овој теми, односно, начинима на које рачуноводствено/ревизорска професија може допринијети одрживом развоју” истиче се у саопштењу.
Експерти из земље и региона указали су на значај рачуноводствене професије, али и проблеме са којима се суочавају.
“Значајна баријера у пословању је нелојална конкуренција зашта је стигло обећање из Владе да ће се држава ухватити у коштац са сивом економијом на том тржишту, кроз регулацију рачуноводствене професије у оквиру Закона о рачуноводству у циљу очувања јавног интереса и заштите корисника рачуноводствених услуга, прије свега микро и малих привредних друштава”, наводи се у саопштењу.
На Конгресу је апострофиран значај спровођења 17 циљева из УН Агенде 2030 и националне стратегије о одрживом развоју, уз потребу даље и јаче партиципације врховне државне ревизије у процесу мониторинга и оцјене ефективности њеног спровођења. У том циљу, кажу, потребно је наставити са развојем ревизорске методологије и перманентне обуке ревизора за вршење ове врсте ревизија.
Учесници Конгреса су, између осталог, били и предстваници надлежних државних институција и регулатора, међу којима су: Александар Дамјановић (министар финансија),Владимир Јоковић (потпредсједник Владе Црне Горе), Горан Ђуровић (министар економског развоја и туризма),Владимир Булајић (директор Управе прихода и царина Црне Горе), проф. др Милан Дабовићи проф. др Бранислав Радуловић (Сенатори Државне ревизорске институције), Радоје Жугић (гувернер Централне банке Црне Горе), Радоица Лубурић (Извршни директор Централне банке Црне Горе), проф. др Никола Фабрис (Вицегувернер Централне банке Црне Горе), али и представници академске заједнице из земље и региона и представници рачуноводствено/ревизорске професије.
Коментари 0
остави коментар