- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
23. 09. 2023.
22:11 >> 22:12
RAČUNOVOĐE
“Zabrinjava manji priliv direktnih stranih investicija u ovoj godini”
Crnoj Gori potreban je održiv ekonomski razvoj i finansijska stabilnost, poručeno je sa Međunarodnog kongresa računovođa i revizora, u organizaciji Instituta sertifikovanih računovođa Crne Gore, koji je održan u Ulcinju.
Kako se navodi u saopštenju, na događaju je učestvovalo više od 400 učesnika, a tema ovogodišnjeg kongresa bila je ”Računovodstveno/revizorska profesija u funkciji implementacije ciljeva održivog razvoja“. Predstavljeni su radovi autora iz zemlje i regiona.
Jedan od zaključaka je i da su nužna rješenja za smanjenje inflacionih kretanja.
Takođe, konstatovano je da su rezultati bankarskog sektora na istorijskom maksimumu, dok zabrinjava manji priliv direktnih stranih investicija u ovoj godini.
Tokom Kongesa učesnici su govorili o brojnim aktuelnim temama za računovodstveno revizorsku profesiju, ali i drugim temama značajnim za crnogorsko društvo i očuvanje javnog interesa.
“Računovodstveno revizorska profesija ima jednu od najvažnijih uloga u implementaciji ciljeva održivog razvoja. To je jedan od zaključaka XVIII Međunarodnog kongresa računovođa, i većina radova predstavljenih u Zborniku, bila je posvećena ovoj temi, odnosno, načinima na koje računovodstveno/revizorska profesija može doprinijeti održivom razvoju” ističe se u saopštenju.
Eksperti iz zemlje i regiona ukazali su na značaj računovodstvene profesije, ali i probleme sa kojima se suočavaju.
“Značajna barijera u poslovanju je nelojalna konkurencija zašta je stiglo obećanje iz Vlade da će se država uhvatiti u koštac sa sivom ekonomijom na tom tržištu, kroz regulaciju računovodstvene profesije u okviru Zakona o računovodstvu u cilju očuvanja javnog interesa i zaštite korisnika računovodstvenih usluga, prije svega mikro i malih privrednih društava”, navodi se u saopštenju.
Na Kongresu je apostrofiran značaj sprovođenja 17 ciljeva iz UN Agende 2030 i nacionalne strategije o održivom razvoju, uz potrebu dalje i jače participacije vrhovne državne revizije u procesu monitoringa i ocjene efektivnosti njenog sprovođenja. U tom cilju, kažu, potrebno je nastaviti sa razvojem revizorske metodologije i permanentne obuke revizora za vršenje ove vrste revizija.
Učesnici Kongresa su, između ostalog, bili i predstvanici nadležnih državnih institucija i regulatora, među kojima su: Aleksandar Damjanović (ministar finansija),Vladimir Joković (potpredsjednik Vlade Crne Gore), Goran Đurović (ministar ekonomskog razvoja i turizma),Vladimir Bulajić (direktor Uprave prihoda i carina Crne Gore), prof. dr Milan Dabovići prof. dr Branislav Radulović (Senatori Državne revizorske institucije), Radoje Žugić (guverner Centralne banke Crne Gore), Radoica Luburić (Izvršni direktor Centralne banke Crne Gore), prof. dr Nikola Fabris (Viceguverner Centralne banke Crne Gore), ali i predstavnici akademske zajednice iz zemlje i regiona i predstavnici računovodstveno/revizorske profesije.
Коментари0
Остави коментар