Економија
13. 09. 2023. 15:24 >> 15:26
ЦБЦГ
Ризик по финансијску стабилност умјерен
На међународном финансијском тржишту повећани су трошкови финансирања, па је важно да економска политика Црне Горе у ближем наредном периоду буде креирана на начин да одговори том изазовима, саопштено је из Централне банке Црне Горе.
Савјет за финансијску стабилност одржао је данас сједницу, којом је предсједавао Радоје Жугић, гувернер Централне банке и предсједавајући Савјета. Сједници су присуствовали чланови Савјета – Александар Дамјановић, министар финансија и Жељко Дринчић, предсједник Комисије за тржиште капитала.
На данашњој сједници је разматрана Информација о финансијској стабилности за други квартал 2023. године.
Прелиминарни подаци МОНСТАТ-а показују да је у првом кварталу ове године црногорска економија остварила раст од 6,1% у односу на исти период претходне године.
„Према подацима за првих шест мјесеци 2023. године, у поређењу са истим периодом 2022, индустријска производња порасла је 4,5%, промет робе у трговини на мало 21%, број долазака туриста 39,5% и број ноћења 37,2%. Настављено је успоравање инфлације, па је годишња стопа инфлације мјерена индексом потрошачких цијена у јуну износила 7,5%, а у јулу је додатно пала на 6,9%“, саопштено је из ЦБЦГ.
Изворни приходи буџета у првој половини 2023. године, према прелиминарним подацима Министарства финансија, били су виши за 23% у односу на планиране, односно за 35% у односу на упоредни период 2022. године.
„Банкарски сектор карактерише висок коефицијент адекватности капитала (20,1% на крају другог квартала ове године) и смањено учешће неквалитетних кредита у укупним кредитима (5,2% на крају јуна 2023. године)“, саопштила је полиција.
У сектору осигурања како наводе је, током првих шест мјесеци 2023. године, забиљежен раст бруто фактурисаних премија од 9,1% у односу на исти период прошле године.
Према оцјени Савјета, системски ризик по финансијску стабилност се, за сада, може окарактерисати као умјерен.
„Чланови Савјета су истакли да пооштравање монетарне политике од стране кључних централних банака има снажан ефекат на међународно финансијско тржиште, у смислу погоршавања услова задуживања, односно повећања трошкова финансирања. С тим у вези, веома је важно да економска политика Црне Горе у ближем наредном периоду буде креирана на начин да одговори овим изазовима, нарочито када је ријеч о управљању јавним дугом и утицају на ризике у фискалној сфери“, поручују из ЦБЦГ.
Како се наводи у саопштењу, на данашњој сједници Савјета договорено је формирање међуресорног тима који ће припремити анализу утицаја које би потенцијална емисија државних обвезница на домаћем тржишту имала на ризике стабилности финансијског система.
С обзиром да се приближава датум ступања на снагу Закона о измјенама и допунама Закона о платном промету (8. октобар 2023. године), представници ЦБЦГ упознали су чланове Савјета са активностима које банке предузимају на плану обезбјеђивања услова за пуну имплементацију овог закона.
„С обзиром на статус досадашњих активности, све банке ће, у законом прописаном року (8. април 2024. године), ускладити своје пословање са измијењеном регулативом и на тај начин осигурати њену ефикасну имплементацију. Савјет је подржао иницијативу Комисије за тржиште капитала за организовање међународне конференције о улози и значају финансијског тржишта, за коју се очекује да ће дати допринос промоцији развоја тржишта капитала у Црној Гори“, поручују из ЦБЦГ.
Коментари 0
остави коментар